Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Harpa  (Citit de 3121 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Harpa
« : 09-06-2012, 01:10:42 »

Se pare ca nu mai am stare asa ca am trecut de la trenuri din nou la instrumente muzicale. Revin in subiect daca vreti cu o noua constructie este vorba despre o harpa . Mai multe detalii ca si poze dealtfel cu stadiul; la care am ajuns maine seara.
 
Respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Harpa
« Răspuns #1 : 09-06-2012, 01:13:14 »

A sa nu uit planurile harpei sunt in format pdf si sunt luate de pe canon creative park sector toys. Bineinteles este free.
 
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Harpa
« Răspuns #2 : 09-06-2012, 22:35:20 »

Asa cum am promis ieri inainte de a va arata imagini cu stadiul la care am ajuns am sa incerc succint prezentarea unui scurt istoric al harpei. Se pare ca harpa este unul dintre cele mai vechi instrumente muzicale cunoscute primele indicii despre ea venind de la sumerieni. instrumentul era prezent si la egipteni  cu trei mii de ani inaintea lui Christos. Harpa apre si sub alte numel de-a lungul istoriei apare si cu alte nume: harfa (cf. germ. Harfe), arpa (cf. grecul, it., spaniolul si iudeo-spaniolul arpa, si turcul arp), arfa.
De-a lungul timpului harpa a suferit mai multe modificari dintre cele mai importante fiind cea din 1720 cand constructorul german G. Hochbrucher fixeaza cele sapte pedale ale harpei pentru obtinerea tonurilor ascedente. de asemenea forma actuala a instrumentului a fost data in 1801 de francezul Sebastien Erard.  Acestea fiind spuse am sa vaart cum ar trebui sa arate harpa la final
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Harpa
« Răspuns #3 : 09-06-2012, 22:37:18 »

desi ama lucrat cam jumatate din noiaptea trecuta stadiul in care este instrumentul muzical (fara operatiuni de finisare) este acesta ...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Harpa
« Răspuns #4 : 24-06-2012, 20:03:19 »

Imi pare rau ca a inaintat asa de greu lucrarea cu atat mai mult cu cat este compusa din cateva piese numai si ar fi trebuit sa fiu de mult gata. Ei bine mazilit fiind in acest week end la tara evident am reusit printre picaturi sa o termin si am constatat ca fara un  scaun nu-i sta bine asa ca am facut si un scaun. Din pacate nu am facut poze cu fazele constructiei dar fiind simpla nu prea aveam ce sa arat. Iata ce a iesit ...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Harpa
« Răspuns #5 : 24-06-2012, 20:04:17 »

Si inca un rand de poze ...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Harpa
« Răspuns #6 : 24-06-2012, 20:05:28 »

Inca patru poze si gata ... asta este tot. Spor la  :18: :18: :18:  si stima  sincera  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Harpa
« Răspuns #7 : 25-06-2012, 18:17:09 »

Fara cuvinte, felicitari!
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Harpa
« Răspuns #8 : 25-06-2012, 22:20:44 »

Multumesc frumos Wittman.
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll
Pagini: [1]   Mergi Sus