Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Casuta Bunicilor  (Citit de 5795 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
Casuta Bunicilor
« : 24-12-2009, 02:36:03 »

       Cu ceva timp in urma, discutam cu un prieten despre cum e cand iti vine sa uiti de tot ce inseamna la ora actuala viata in civilizatie in favoarea unei vietuiri linistite asa cam cum aveau bunii nostri. Mai apoi am vazut modelul de casuta pe care il voi arata si care ar cadra perfect cu un loc de la poalele Ceahlaului, de care ma leaga multe amintiri si astfel, macar in ideia unui loc linistit, am deschis ,,santierul''
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #1 : 24-12-2009, 02:45:01 »

  Am inceput prin a decupa peretii a-i pozitiona pentru o vedere de ansamblu. Ca temelie am folosit un capac de la o cutie de parfum care are aspect de marmura.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #2 : 24-12-2009, 02:53:50 »

 Am lipit peretii de placa de temelie, incepand cu fatada, lateralele si spatele, iar apoi, cu coltare din carton (am renuntat la marginile de lipire date de model pentru o mai buna potrivire a canturilor) am prins peretii intre ei.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #3 : 24-12-2009, 03:01:18 »

  Au urmat balconul si acoperisul
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #4 : 24-12-2009, 03:07:43 »

In faza prefinala ar putea fi locuibila. Urmeaza usile, ferestrele si finisajul
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #5 : 24-12-2009, 09:42:02 »

tare! felicitari cu prima macheta arhitecturala de pe forum  :14:
ce bine ar fi daca o casa reala s-ar construi la fel de simplu ca una de carton :)
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #6 : 24-12-2009, 14:20:44 »

Ce bine ar fi daca bunicii chiar ar avea casa cu etaj. Macheta pare realizata bine DAR ( urmeaza critica  :2: ) fie aparatul foto nu e reglat bine fie modelul are culorile prea palide . In al doilea caz cred ca mai trebuia prelucrata imaginea inainte de imprimare.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #7 : 24-12-2009, 18:11:27 »

    Cartusul era pe terminate.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #8 : 24-12-2009, 22:17:41 »

Ce bine ar fi daca bunicii chiar ar avea casa cu etaj.

   In zona de unde sunt eu, foarte multe case vechi sunt construite pe acest model. Practic nu e vorba de etaj ci doar de un soi de balcon cu iesire din podul casei. In gospodarii mai pretentioase era si o tendinta de mansardare a portiunii din pod aferenta balconului. Inainte de stramutarile generate de constructia barajului si implicit a lacului de acumulare de la Bicaz-Izvorul Muntelui, ma zbenguiam intr-un astfel de balcon a vechii case a bunicilor, poate de asta si titlul.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #9 : 24-12-2009, 22:32:16 »

prima macheta arhitecturala de pe forum
ce bine ar fi daca o casa reala s-ar construi la fel de simplu

    Trebuia sa sparga cineva gheata. In activitatea zilnica se intampla sa am timpi morti pe care nu vreau sa ii pierd si care imi permit sa mai fac unele maruntusuri, asta fiind unul dintre ele.
  O casa reala, folosind tehnologia sugerata de modelul din carton, sa stii ca e destul de simplu de construit. Una ca cea prezenta, fara nici un fel de lauda, as dovedi-o de unul singur in stare de folosinta, din primavara pana in toamna. Problema mare nu e constructia in sine ci multimea de birocratii prin care trebuie sa treci pana cand poti sa pui prima piatra la temelie si esential, terenul pe care sa cladesti.
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: Casuta Bunicilor
« Răspuns #10 : 21-10-2010, 13:26:44 »

Salutare....arata foarte bine casuta, usor de facut  cu rezultate maxime, scuze ca tocmai acuma o vad dar aprofundez forumul cand am timp...

RESPECT MAXIM
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus