Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 12   Mergi Jos

Autor Subiect: Halny , Nava de salvare de tip R-17  (Citit de 72971 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #15 : 18-06-2012, 22:02:35 »

Salutam. Caroseria a revenit in santier. Dupa tura de chituiala mesterita de Arian, a reintrat pe mainile mele. De maine (probabil) am sa-i fac micile retusuri de care mai are nevoie si-l pregatesc de vopsitorie. Dupa mazgaleala, daca totul este OK, am sa-i trag si o proba de navigatie, asa chel cum e , urmand marea distractie: suprastructura cu toate chitibusurile ei.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #16 : 19-06-2012, 21:28:17 »

De multe ori te superi ca unii dintre noi din punctul tau de vedere  exagereaza cu laudele. Nu sunt de acord din urmatorul motiv ... Nu sunt in masura (personal) sa emit critici asa ca nu o fac iar atunci cand este ceva care imi place nu are rost sa fiu rezervat (desi uneori ma hotaresc sa nu mai spun ceea ce vad si imi place) si este normal sa spun ce gandfesc. Oricum imi place ce vad la tine esti intradevar super in modelism fireste si doresc sincer sa mai vad astfel de minuni spor la lucru si sa de a dumnezeu sa te tina cat mai mult in priza...
 
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #17 : 19-06-2012, 21:50:00 »

De multe ori te superi ca unii dintre noi din punctul tau de vedere  exagereaza cu laudele. Nu sunt de acord din urmatorul motiv ... Nu sunt in masura (personal) sa emit critici asa ca nu o fac .........
Iarta-ma ca te contrazic, dar gresesti, si sa-ti spun si de ce : Poate ca undeva este o greseala sau o imperfectiune iar eu nu am remarcat-o, in schimb tu ai sesizat-o. Mi se pare normal ca sa-mi atragi atentia, sau macar sa intrebi daca imperfectiunea asa trebuie. Initial chiar daca omului place sau nu modelul in cauza cred ca mai trebuie sa zica si el ceva, altfel apare impresia pentru realizatorul machetei ca lucrarea sa nu prezinta interes. Spre norocul nostru, si al unora care mai.... navigheaza si pe altundeva ( forumuri) aici nu se accepta si navomodelele de plantat ca discutie, ca daca s-ar accepta..... fereasca sfantul de restul modelistilor, practic intregul forum s-ar transforma intr-un talmes balmes numai cu barci de momit, cu comercianti care mai de care mai expert si mai dibaci.... etc  :28: :28: :28: :28: . Acu... ce sa zic, daca vaz ca monstul meu a captat cat de cat atentia, va dezvalui un secret. Este vorba de nava geamana dar mult mai mititica. fiind un forum dedicat cartoanelor, de azi am inceput sa crosetez in paralel si Halny Tip R 17 la scara 1:50 din carton , si ...tot motorizata dar cu puisorii motoarelor folosite initial la Halny ala mare  :P :P :P :P  Modelul din carton... v-a fi integral din carton, exceptand motorizarea si corpul, ca v-a fi intarit cu niscai-va rasina epozi , ulterior acestei operatiuni fiind vopsit. Deci........ nu sunt sanatos la cap :9: :9: :9: , NU ??????
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #18 : 19-06-2012, 22:07:48 »

Domnule sincer sa fiu al naibii daca nu imi placi felicitari pentru alegere si spor la lucru ... si mai ales impartraseste-ne si noua cate ceva din constructia pe acre o sa o nfaci ...  :1: :1: :1:  Spor si succes   Stima  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #19 : 29-06-2012, 20:15:22 »

Printre stropi de sudoare (de la caldura) printre tentative de flotoare... mai merge si cate o lipitura cu letconul, asa ca..... maruntisuri, maruntisuri si iar maruntisuri  :28: :28: :28:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #20 : 29-06-2012, 20:16:45 »

si.... iar maruntisuri :28: :28: :28: :28: ..........si stai sa vezi cate or sa mai vina  :28: :28: :28: :28: :28: :28: :28: :28: :28: :28: :28: :28: :28:
memorat

ary

  • Modelist
  • Mesaje postate: 235
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #21 : 29-06-2012, 21:32:59 »

Frumoase....da multe..sau viceversa!!??? :2:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #22 : 29-06-2012, 21:50:47 »

Frumoase....da multe..sau viceversa!!??? :2:
Offff, si astea-s abia jumate din tevaraia si conductele care vin pe Halny, iar pe langa astea.................. :28: :28: :28: :28: :28: :28:  inca de 150 de ori pe atata.  Stai sa vezi distractie cand ajung la robinetii si sigurantele de la hidrantii de apa  :'( :'( .
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #23 : 04-07-2012, 22:18:38 »

Salutare. De la ultima postare lucrul a continuat, nu asa cum mi-as fi dorit eu, dar...... totusi se putea si mai bine. Ca sa nu stau de pomana, dupa iesirea de sambata pe Lacul Noua din Brasov cu barcile din dotare (nu toate) , am inceput , motivat fiind de cele petrecute pe lac , cate ceva pe la amaraciunea mea de nava de salvare, asa ca ..... ceva balostrada si o tentativa de "scara" . Tot ceea ce vedeti este in stare bruta, asa ca la finalizarea lor v-or urma finisarile [/]
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #24 : 04-07-2012, 22:23:09 »

Cum mai toata munca se efectueaxa in atelierul improvizat pe balcon, unde dupa ora 18 cand incep sa prestez este ocaldura mai ceva ca in sauna (un termometru fixat pe perete a indicat asta seara la ora 18.30 +43 grade deci nu va asteptati sa vedeti prea multe.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #25 : 04-07-2012, 22:26:07 »

Studiind astazi mult mai in amanunt ceea ce vreau sa fac cu amaraciunea asta de barca  (radar functional, lumini, interiorul cabinei ultra supra detaliat......)chiar am inceput sa ma simt mic.... mic de tot, asa ca pana atunci am sa continui cu ce-mi sta mie cel mai bine ....  cu alte maruntisuri in stare bruta .
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #26 : 04-07-2012, 22:28:25 »

Si asta fiind zise pana acu cu prezentarea ultimelor poze cu ceea ce  am prestat la Halny am sa inchei pe seara asta dar nu inainte de a anunta ca am sa continui cu maruntisurile de pe puntea navei. Pana data viitoare sa auzim numai de bine :14: :14:  si........ astept sugesti pareri si propuneri din partea voastra.
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #27 : 04-07-2012, 23:04:46 »

Felicitari!!!
memorat

ary

  • Modelist
  • Mesaje postate: 235
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #28 : 05-07-2012, 01:30:22 »

Ai avut ceva rabdare !!!! :16: Astept cu nerabdare urmatorii pasi.Spor :13:
memorat

ary

  • Modelist
  • Mesaje postate: 235
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #29 : 20-07-2012, 21:12:17 »

Hei ,nu se mai aude nimic :( ???Chiar nimic?
memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 12   Mergi Sus