Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 12   Mergi Jos

Autor Subiect: Halny , Nava de salvare de tip R-17  (Citit de 72969 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #60 : 17-08-2012, 01:44:39 »

Si.... daca tot (ma) construiesc nava asta .... sa-i fac si o scurta prezentare, asta cum se cuvine pe "aste meleaguri" si asta dupa ce am facut-o pe translatorul din poloneza in romana ( uite asa ajung atasat al ambasadei Romane in Polonia :)) :)) :)) ) . Deci.... cica traducerea zice "ase" :Navele de salvare si remorcare de TIP "R-17" au fost construite in santierul naval "Wisla" intre anii 1972-1975 avand destinatia speciala ca nave de salvare pentru marina poloneza. Au fost proiectate in special pentru serviciile de salvare maritim poloneze de ing. W. Wakula in biroul de proiectare "Prorem.",  :20: Au fost construite cu o coca din o?el ,puternica si rezistenta la gheata si valuri mari ?i o suprastructura din aluminiu. (ati inteles ceva pana acu???  :28: :28: ) Au fost construite si finalizate opt unita?i de serviciu avand fiecare nume dubioase : WIATR, HALNY, MISTRAL, MONSUN, PASAT, ZEPHYR, POWIEW si SZKWAL ultimele doua devenind SOLSTERA Si ARKONA. Ca date tehnice: Lungime: 20.09 m Latime: 5.64 m Pescaj: 1,60 m Putere: 2 x 155 kW, viteza max: 9 noduri. Autonomie: 3 zile, Echipaj: 5 persoane, carlig de tractare de 4T . Avea posibilitatea sa ia un numarul de supravie?uitori de maxim 50 de persoane cu echipament complet.In momentul in care liniile directoare poloneze de salvare "PRO" au trecut la varianta "SAR", navele de salvare Tip R17 au fost schimbate. in prezent, modelul occidental echipat cu varianta "SAR" au in componenta unita?i mai mici, mai rapide ?i mai ieftine in intretinere, dar ele au si o capacitate mai mica de remorcare (SAR 1500). Cea mai longeviva nava tip R-17 ramasa in serviciul a fost "Zephyr" la baza din Dziwnow pana la 21 octombrie 2011 locul ei fiind luat de catre "Cyclone" un "SAR 1500" de TIP R27 care a fost construit in 1997. Toate navele Tip R17 care au fost inlocuite succesiv a ajuns in armatorilor priva?i ?i au servit sau servesc acum ca remorchere comercial, sau la diverse expeditii
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #61 : 17-08-2012, 01:48:30 »

Si.... "ietete"ca am trecut la "vacsit" acareturi pentru punte (sa nu mai zic mazgalit ca iar ma intreaba nenea Cristake de unde fac rost de atata mazga :)) :)) :)) ).
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #62 : 17-08-2012, 01:49:59 »

Deci..... :"Sa trecem la...... TREABA" :11: :11: :11: Acu*si.... puntea-i pe deplin pregatita pentru fixarea acareturilor
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #63 : 17-08-2012, 01:51:39 »

..... usor , usor acareturile ajung la locul predestinat , de data asta definitiv . (le bat in cuie :P :P )
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #64 : 17-08-2012, 18:03:56 »

 Salutare domnilor.  90% din toate acareturile puntii sunt finalizate si montate definitiv , inclusiv sonda de adancime
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #65 : 17-08-2012, 18:04:48 »

.....si cum altfel....
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #66 : 17-08-2012, 18:09:17 »

 Sper ca in acest weekend (mai exact duminica) sa fac prima lansare la apa a balenei pentru a "studia" cu lux de amanunte comportarea navei in mediu umed si in special functionarea electonicii (in deosebi motoarele si regulatorul) Totusi..... ramane de vazut daca reusesc sa-l scot la apa sau nu. :20: :20:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #67 : 17-08-2012, 21:15:36 »

Oare ce poti sa mai zici cand vezi asa ceva ??  :20:
Din partea mea ai trei maimu?oi:   :16: :16: :16:   si bafta la lansare !!
memorat

ary

  • Modelist
  • Mesaje postate: 235
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #68 : 18-08-2012, 10:56:21 »

Pentru mine a fost o placere sa vopsesc balena :14: .Mai facut curios cu lansarea :P .Asteptam poze.Succesuri :27: !!!
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #69 : 19-08-2012, 14:05:19 »

Domnilor va salut. De data aceasta cu durere in suflet ma vad nevoit sa va prezint realizarea si munca de pana acum.... care s-a dus pe apa sambetei. Cand nu ai ce face , iti cauti de lucru. Ei bine.... dupa cum probabil va asteptati, ar fi trebuit sa va prezint un rezumat al primei lansari la apa cu primele impresii si pareri cu privire la comportamentul in mediu umed al balenie. Ei bine .... sunt nevoity sa va dezamagesc. acest rezumat nu-si va avea locul, in schimb.... am sa va prezint un episod deloc placut care s-a finalizat cu distrugerea muncii de pana acum, atat a mea cat si a colegului Arian care si-a adus aportul la acest proiect prin vopsirea lui. Deci..... cand esti bou si prost pe deoparte si cand crezi ca viata-i roza.... reusesti sa strici tot ce-i frumos. Cum zeita Fortuna nu sete rabdatoare cu toata lumea in aceeasi masura..... ei bine, in cazul meu...... norocul m-a parasit  :8: :8: :8: :8:  Deci.... introducerea fiind facuta, am sa va rezint cu lux de amanunte firul evenimentelor care au contribuit la actualul dezastru. Cum raul deja a fost facut..... nu-mi ramane dacet sa accept cu stoicism toate criticile, mustrarile si mai ales suturile in fund venite din partea domniilor voastre. Inainte de a incepe cu ...inceputul, ceea ce urmeaza se adreseaza numai persoanelor "clinic sanatoase", deci..... nu recomand vizualizarea pozelor si citirea urmatoarelor postari persoanelor cu probleme cardiace. Ca o ultima remarca...... am sa va rog sa nu va abtineti de la nici un comentariu, indiferent cat de rautacioas ar fi acesta, sunt pe deplin pregatit sa suport toate acuzatiile si vorbele grele pe care le merit pe deplin. In continuare..... rezultatul muncii unei persoane care asi catalogao in varsta de 2 ani si nici decum 38.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #70 : 19-08-2012, 14:21:49 »

 Ei bine .... dupa cum am precizat intr-o postare precedenta, astazi doream sa-i fac primele probe de navigatie. Cum era si de asteptat, ieri, am inceput cu inceputul.  Broscoiul a primit in dotare cele doua elici, ancora si lantul ancorei.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #71 : 19-08-2012, 14:29:41 »

Dupa finalizarea celor mentionate anterior, am trecut la pregatirea tuturor complonentelor care v-or salasluii in corpul marelui broscoi .  Fara a mai prezenta cele doua inimi (motoare) regulator cu alte swituri si acumulator...... se mai adauga : instalatia de fum, device pentru motoare diesel cu un difuzor de sunete joase de 4 ohmi si 5 Watti , device pentru sirena, si ..... mororul cu reductor pentru ....instalatia radar.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #72 : 19-08-2012, 14:33:13 »

 Daca tot inceposesm cu ..... partea de electronoca si mecanica...... am finalizat montarea, reglarea, si proba servomecaniscmului  care actioneaza cele doua carme...... eeeee, pana aici toul a decurs fara cea mai mica problema, asa ca..... dupa montarea servo am decis o noua cantarire, un nou calcul al deplasamentului si o noua proba la umed (in cada cu apa)..... si din acest moment au inceput necazurile............ :8: :8: :8: :8: :8: :8:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #73 : 19-08-2012, 14:58:55 »

 Stiu..... toata lumea se gandeste deja la .... scufundarea balenei. Ei bine.... nici pe departe. Dupa rezultatul de flotabilitate din cada , am constatat cu stupoare ca in momentul introducerii acumulatorului in coca, balena avea o tendinta de "prova adancita" mai exact .... prova era mult afundata (peste limita) in comparatie cu pupa care era.... exagerat iesita din apa. Neavand nici o posibilitate de a impinge acuu catre pupa , cauza principala fiind motoarele, si din comoditate de a realiza un suport de sustinere a acumulatoruli peste motoare ( totusi nu comoditatea ma inpins la realizarea suportului mentionat, ci..... faptul ca obturam aerisirea si ventilarea motoarelor fapt care ducea la o supraincalzire a acestora ) deci.... am decis sa inlatur prin mijloace mecanice a lestului (betonului) din doua compartimente aflate la prova . Dupa v-o doua ore de chiniuala, am reusit sa cutat cele doua compartimente, usutand astfel prova navei (ca de altfel a intregului corp) cu 850 grame, greutate arhisuficienta pentru fixarea comoda a acumulatorului si a tuturor acareturilor dar si linistea sufleteasca si inlatirarea temerilor ca v-oi ajunge la o greutate mult prea mare (peste 12 kg). Dupa toat acest efort, fara sa banuiesc ca binele facut s-a transformat intru-un cosmar.... am curatat cu aspiratoril interiorul plin de resturi, si ...nerabdator ...."tusti" cu balena pe cantar si imediat in cada cu apa. Fixat accu, si o privire aruncata la repezeala la linia de plutire...... PERFEC , dar....... stupoare, in cele cateva secunde (cam 15-20) doua compartimente (cele care au fost cu lest) s-au inundat. Scos modelul din apa, eliminata apa din interior si .....rasturnat cu chila in sus....... De aici nu mai spun nimic.... pozele v-or explica mult mai bine decat mine ce s-a intamplat defapt.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #74 : 19-08-2012, 15:03:58 »

...........  :8: :8: :8: :8:  doua fisuri de toata frumusetea . una de 180 mm si alta de 100 mm pe lungime. Deci...... pe langa critici, injuraturi, suturi in fund ...si altele pe care le v-oi primii.... poate va faceti mila si veniti si cu niscai-va sfaturi. Deci..... fiti nemilosi, duri si obrasnici ca nu ma supar...... le merit pe deplin. :52: :52: :52: :52: :52:  Daca nu stiti cum arata o curca plouata ?!?!..... ei bine .... daca veniti la Brasov, o sa vedeti una in persoana... adica eu.
memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 12   Mergi Sus