Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12   Mergi Jos

Autor Subiect: Halny , Nava de salvare de tip R-17  (Citit de 73337 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #90 : 24-08-2012, 19:25:29 »

 Eeeeee da. Din nou ma vad nevoit sa anulez lansarea balenei. De data asta problemele nu sunt atat de grave, dar.... daca nu remediez situatia distrug iremediabil motoarele si transmisia. Simplu... problema este la cuplaje. Cuplajele v-or trebuii schimbate, cele de fata creeand vibratii foarte mari.  Deci.... balena mai sta o saptamana in garaj.  :'( :'( :'( ... Mama ei de scarba ordinara  :23: :23: :23: :23: !!!!!
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #91 : 25-08-2012, 21:54:33 »

Contrar asteptarilor, daca treaba cu balaceala iese din discutie, am decis sa mesteresc oaresce , asa ca am trecut la suportul acumulatorului si al receptorului .
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #92 : 25-08-2012, 21:55:52 »

....si... de ce nu.... am inceput binganeala pigulistica la suprastructura Ce-o iesii... vedem noi la sfarsit.Pentru inceput, scheletul (numai partial) in forma bruta. Pentru realizarea lui m-am oprit ca material la forex de 3 mm.Sper ca o sa iasa ceva, pana atunci.... cateva poze, asta ca sa ma fac de rusine cu abordarea constructiva aleasa  :11: :11:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #93 : 25-08-2012, 21:57:58 »

O noua demonstratie de virtuozitate modelistica. Felicitari sincere si spor la lansare
Stima si respect sincer  :14: :14: :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #94 : 01-09-2012, 20:35:54 »

Buna...ziua sau seara dragi colegi . Se pare ca zilele toride de la finele lui August au molesit si mai mult ramura modelistica, inafara de ....rapiditatea cu care s-au finalizat cele cateva modele ramase in competitie.... cam toata lumea a lenevit. Cica sunt in perioada de ...lauzie  :)) :)) :))
 Acuma ...adevarul este ca...... perioada concediilor (pentru unii), melancolia ultimelor zile toride de vara ale acestui an.... si cine stie ce o mai fi fost.  Lasand treaba cu ...lenea si cu concediile..... cum unii nu beneficiaza de atentia v*unei zeitati pentru un concediu la mare sau un relax la tara (printre culesul strugurilor varatici pentru vin si alte treburi)........ altii se delecteaza cu ce pot , pe plan modelistic. Ei bine... dragilor..... de ce mi-a fost frica..... asa putin, .....am reusit cat de cat zic eu sa scap. Dupa lupte seculare, dupa multa munca si migala am reusit sa avansez cu lucrarea la balena de salvare. Asa ca .... jap, trosc, pac si puf...... :28: :28: :28:  inbraca*i suprastructura centrala sau mai bine zis ....o leaca din cabina
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #95 : 01-09-2012, 20:44:59 »

 ....si dupa ...jap. trisc, pac, puf si alte alea.... cand unii dorm , altii se balacesc in spuma marii sub clar de luna....... cei mai... oropsiti muncesc (daca nu au somn !!!) Deci..... incetul cu incetul..... finalizam alfabetul (parca asa era ???) deci.... usi, usite ...care mai de care..... unele de vizitare, altele de acces....... :)) :)) :)) :))  (poate o*i avea si eu pe unde sa ma pitesc cand o venii vremea scadentei ( finalizarea balenei si comentariile acide ale dvs. cu privire la ...maniera de lucru )
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #96 : 01-09-2012, 20:48:29 »

 Acu.... verighetele alea care vor sa fie hublouri nu le-am fixat inca..... ma gandesc daca nu-i mai oaches sa le las asa naturale si nu vopsite. Voi ce sfat i-mi dati ??? .... parca arata o leaca mai fain asa naturel !!!!!
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #97 : 01-09-2012, 20:51:33 »

.... no..... si cum noapte-i lunga.... sau lunga-i noaptea....... si cum nenea Mos Ene... a intrat in greva..... din lispa de somnic..... am bagat ca MIG-urile  :)) :)) :))
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #98 : 01-09-2012, 20:54:31 »

....si cam asa arata o leaca de babord si un pic de tribord.... sau viceversa , trebile astea cu marinaria nu le cunosc deloc, nici macar nu stiu sa inot, apai.... ce sa mai zic de termeni marinaresti  :)) :)) :))  sunt "tufa de Venetia" sau "duda de Sadova"
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #99 : 01-09-2012, 20:56:17 »

No.... acu daca v*o placut sau nu ...ziceti ceva , da nu dati cu pietre prea mari si colturoase , ca mi*s timid din fire si ma pierd repede  :20: :20:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #100 : 01-09-2012, 21:00:28 »

 Domnule Tavi imi amintesc ca nu de mult un coleg de pe acest forum (stim noi cine  :21: ) ma ameninta ca vorbeste cu sotia sa ma tina la tara ca imi ies modele ok acolo. Acum promit sa vorbesc cu sotia ta sa nu te mai lase sa dormi pentru ca rezultatul muncii tale de noapte este impecabil. ... A sa nu uit mai deunazi ii propuneai lui Cladiu  sa mai greseasca si el sa ai ce circoti ... Tu de ce nu faci acelasi lucru?  :)) :)) :))
 
 Stima si respect sincer si spor la  :18:   
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #101 : 01-09-2012, 21:10:10 »

  A sa nu uit mai deunazi ii propuneai lui Cladiu  sa mai greseasca si el sa ai ce circoti ... Tu de ce nu faci acelasi lucru?
Punct ochit, punct lovit.  :27:
Eu  ::)  am vazut minunatia asta (barcurta) si e foarte mare (pe masura lui Tavi  :2:  ).  Sper sa o vad cat de curand pe balta   :3:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #102 : 01-09-2012, 21:26:12 »

Mama... da ce rapizi sunteti domilor ?!?! Nenea Cosmin.... daca vorbesti cu doamna mea sa nu mai dorm noptile... s-ar putea sa faci buba la nas (eu deja am facut-o, si asa mi-a tras o chelfaneala sora cu moartea de am crezut ca zbor de la etaj cu tot cu barci, avioane si alte alea) Nenea Caludiu..... zici mata , punc ochit si lovit.... da ....purceaua-i moarta in cotet . :'( :'( :'(
........ (barcurta) si e foarte mare (pe masura lui Tavi  :2:  )............
La-s ca nu-i asa mare, nu mai speria lumea de pomana. Cat priveste ....navigarea pe ape limpezi........ mai am de mestecat la mamaliga. Si eu abia astept sa o vad navigand,..... da nu ma mai grabesc ca fata la maritis, ca iar fac v-o buleala si de data asta o am promisa de la nevasta ca ma bate cu balena pana-mi iese modelismu din cap, si asa zice ca inafara de barci, avioane si ....modelism in general... ninic nu am in cap  :)) :)) :))
memorat

ary

  • Modelist
  • Mesaje postate: 235
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #103 : 01-09-2012, 21:28:35 »

Si mie care-mi era frica ca ai patit ceva :10: ! Bravo nene marinarule faina cabina. Hublourile alea arata bine asa natur, parerea mea...Spor :13:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #104 : 19-09-2012, 23:14:06 »

Salutare dragi colegi. Contrar asteptarilor lucrul la Halny , mai exact sporul ... si-a cam pierdut din intensitate.In necunostinta de cauza.... lucrul a inceput sa devina din ce in ce mai anevoios, probabil de vina fiind astenia de ....toamna, noul an scolar......    In fine... colac peste pupaza, sau oua de cuc in cuib de cioara (  ) am mai pigulit cate ceva (asta acu cateva zile) , nu mult.... dar .... asa , sa nu zica lumea ca nu mai fac chiar nimic.Sper ca de saptamana viitoare sa-mi dispara starea de melancolie si sa revin pe fagasul normal. Daca spun cuiva ca la tot ceea ce am lucrat de la ultima postare pana astazi , am "investit" 28 ore munca.... zice ca-s nebun, asa ca mai bine tac si .....  [/]
memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12   Mergi Sus