Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 12   Mergi Jos

Autor Subiect: Halny , Nava de salvare de tip R-17  (Citit de 72993 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #30 : 20-07-2012, 21:26:59 »

Munca de partid ma impiedica momentan sa prestez la Halny, dar las ca-i vine si ei randul  :P
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #31 : 26-07-2012, 19:48:57 »

Salutare popor modelistic. Contrar asteptarilor..... chiar daca soarele se joaca cu nervii mei , am reusit (cu greu) sa ma mobilizez si sa mai prestez cate ceva la amarata de nava de salvare. Sa nu va asteptati la cine stie ce minuni sau la cantitati.... industriale in ale pieselor si ansamblelor de la bordul navei Halny , totusi..... ceva ceva sa mai miscat, chiar daca nu mult..... dar ....important este ca lucrul merge inainte , asa ca in perioada lui nea Nicu  :20: :20: : "Tot inainte vrednici pionieri,    Fii de bravi eroi ,pe plaiul Romanesc    La scoala muncii, invatam sa fim......... " Deci...... dupa cum spuneam........ am reusit sa finalizez balustrada navei si catva suporti cu destinatia : colaci de salvare , deocamdata 3 bucati, restul .....cand incep lucrul la suprastructura
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #32 : 26-07-2012, 19:51:09 »

Dupa ...balustrazi si altele..... am realizat cabestanul din pupa
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #33 : 26-07-2012, 19:53:52 »

.... cum partea de la pupa este gata , cu toate acareturile, am trecut cu lucrul la prova, deci...... vinciul ancorei prova. Poate maine incep sa realizaz stoperul lantului ancorei  :10: :10:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #34 : 26-07-2012, 19:55:11 »

.....si .... ultima  :22:  ratacita cu vinciul in cauza
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #35 : 26-07-2012, 20:08:27 »

In fine.... sa nu o mai lungesc , s-a finalizat si electronica navei : regulator turatie, device pentru iluminat care cuprinde: pozitii, navigatie, reflectoare, iluminat cabine si sala motoarelor si semnalizarea starii navei (luminile de pe catarg) , device pentru radar, U-Bec extern de 5V si 5A, V-taill pentru motoare si inca v-o cateva aplicatii (surpriza). Si.... cum ii sade bine unei nave..... axele elicelor cu , cuplaje rigide , elici contrarotative de 50 mm diametru si doua motoare (de neam prost) de forta, ca de.... la cateva zeci de kile cat v-a avea nava.... e nevoie de forta. De saptamana viitoare se pregatesc 2 kg de leduri si becuri (cam 40 bucati la total)
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #36 : 30-07-2012, 18:27:32 »

Rezolvat si stoperul pentru ancora, asa ca ....... se continua cu restul de maruntisuri dedicate puntii dupa care..... ce-mi place si de ce-mi era cel mai frica ...... suprastructura  :'( :'( :28: :28: :28: :28:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #37 : 30-07-2012, 18:28:52 »

Mama.... da v-am speriat ??????/ Nu zice nimeni nimic ??? nu intreaba nimeni nimic ????? :9: :9:
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #38 : 30-07-2012, 21:01:52 »

Frumos lucrat, imi place bibileala la acele elemente de infrastructura. (Desi nu sunt un fan al letconului - in sensul ca nu am indemanare cu el, nu ca nu ar trebui folosit fara somatie in modelism.) Dupa vopsire vor arata super, este ?
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #39 : 30-07-2012, 21:38:28 »

....... Dupa vopsire vor arata super, este ?
Apoi..... stiu si eu . Initial asa s-ar vrea  :20: :20:  Om vedea ce o iesii la final.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #40 : 03-08-2012, 08:23:30 »

Buna dimineata domnilor. In scurta pauze de cafea si inaintea intrarii la sedinta (stai sa vezi... vine uraganu cu o falca in cer si una in pamant... nici macar nu a raspuns la salutul de dimineata :21: :21:  ..e inbufnat rau  :23: , nu a dormit bune azi noapte  :)) :)) :)) ) m-am decis sa va cer sfatul si parerea , asa ca... ati face bine sa -mi raspundeti ca daca nu..... va dau pe mana lu nenea sefu meu cel ciufut si cu morcovu in ......BIP :)) :)) :))  si are sa va dea un rotopercutor, nici macar o masina de gaurit ( ce tare... faza din "Sa mai si radem   :)) :)) :)) ". Aseara, mai bine zis azi-noapte cand unii dorm si viseaza frumos iar pe altii ii chinuie talentul si apuca durerile facerii...dupa un strat de primer pe toate maruntisurile realizate pana acum am decis sa-i trag o cantareala navei si o proba de flotabilitate la rece(adica numai in cada de baie..... bine ca a incaput.Deci..... dupa primul cantar rezultatele sunt cam asa : Namila supraponderala beneficiaza de 8700 grame fara inbracaminte si organele interne adica, mai pe intelesul tuturor : fara motoare, acumulator, servo, regulator si toate matele(fire, cabluri, firicele) interioare si fara suprastructura (tot ceea ce tine de cabina si acesoriile acesteia)nemaivorbind de vopseaua necesara mazgalelii intregii ambarcatiuni.In conformitate cu toate calculele facute la deplasament si verificari "masurabile" la fata locului (adica in mediul umed din cada de baie) rezultatele ar fi : Greutatea total acceptata conform STAS-ului normativ s-ar situa la 12500 grame (final). Cica nici un gram in plus. Deci.... asta denota faptul ca matragunei mai am voie sa-i atasez o greutate suplimentara de doar 3800 grame.Cam naspa momentul tinand cont ca numai acuu PbAc de 12 V si 7,5 A are 2300 grame. Nu facem exceptie de ca cauza , dar 1500 grame ramase .... mi de par enorm de putine pentru doua motoare de propulsie, regulator de turatie cu toate swichurile incluse (de lumini, radar, instalatie de fum, device motoare diessel, sirena ceata si alte dracovenii), servo directie, suprastructura (cabine, radare, lumini[ de pozitie, de avarie, de drum, reflectoare, iluminat exterior si interior....... s.a.m.d ]si ce-o mai fi pe acolo) plus "vopseluta mazgalici" si un future de protectie la final ..... nebun de legat :8: :8: Deci...... sfatul si parerea voastra de batrani lupi de mare !!!! flerul vostru de mateloti arsi de soarele necrutator si briza uscata a maririi, prin pelegrinarile voastre pe marile si oceanele lumii..... ce va sopteste la ureche ???? se poate sau nu se poate sa ne incadram in enormul tonaj final al matragunei cu toate cele de sus mentionate ????????? sau.... ii trag o bomba si-l arunc de la etajul trei sa vad daca zboara ?!?!Multumesc anticipat tuturor celor ce-si sacrifica din timpul pretios pentru a citii tampeniile mele si mai ales celor care-mi raspund sau i-mi vor raspunde si in viitor prin sfaturi, pareri, idei, opinii... si altele.Tuturor      P.S. Nea Traiane, Claudiu, Arian, Cristake, Cos...... si toti ceilalti.... ziceti ceva mai fratilor ca-s bulversat de-a binelea. HELP ME  :6: :6: :6: :6: :6: :6: 
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #41 : 03-08-2012, 09:13:24 »

Sunt inapt sa dau vreun sfat in privinta acestor greutati, la propriu si la figurat... Dar cum parca se intuieste ca nu e chiar o problema fara rezolvare, o solutie trebuie sa fie. Poate inlocuirea unor piese din metal cu altele din ceva mai usor, renuntarea la o parte din cele doua kilograme de leduri si becuri, nu stiu... chiar sunt depasit. Sa vedem ce spun jupanii mai cu experienta.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #42 : 03-08-2012, 10:25:29 »

In primul rand esti un geniu al modelismului si ai o tenacitate greu de atins, iar reezultatele sunt pe masura, Din pacate nu te pot ajuta cu navo si cred ca singurul care o poate face in cunostinta de cauza este maestrul Traian. Iti doresc bafta in terminarea machetei si mult mult spor Stima si respect sincer  :14: :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

ary

  • Modelist
  • Mesaje postate: 235
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #43 : 04-08-2012, 22:03:22 »

Ce tine de vopsitorie mai mult de150-200 de grame nu cantareste.Cat despre rest gasesti tu o gaselnita,sfat nu sunt in masura sa dau.Spor!!! :13:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #44 : 07-08-2012, 12:49:44 »

Multumesc tuturor pentru raspuns. gaselnite, trucuri....artificii tehnice ....sper sa gasesc, acu.... merg mai departe ca , curca-n lemne , si vedem noi ce iese. Am sa va tin la curent cu urmatoarea verificare la cantar dupa revenirea de la vopsitorie. Pana atunci.... toate bune , vant din pupa marinarilor, aterizari line aviatorilor... si la feroviare si auto nu stiu cum ii zice, da.... stiti voi. :14: :14:
memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 12   Mergi Sus