Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Intreprinderea Legume-Fructe si calea ferata ingusta  (Citit de 6220 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cristake74

  • Vizitator

Am purces mai demult sa incropesc o mica diorama din carton, pe teme feroviare. Si cum am procurat si o cutie de legume si fructe, dintr-un carton gros si destul de solid incat sa constituie baza dioramei, zis si facut. Mentionez ca am procurat cutia prin metode obscure, uitandu-ma bine in stanga, in dreapta, sa nu ma vada cineva cand umblu la konteiner.  :2:



Cladirea garii o aveam gata facuta (rastimp am si rupt un cos de fum), am incropit o mica fantana cu roata, o coloana hidraulica pentru aburoase, plus un .... ma rog, afisier, nu stiu cum sa ii zic, un de ala cilindric de puneau astia afise cu Dan Spataru, Mirabel Dauer si "Sora 13" cand eram copchilandru si nu ma uitam dupa femei. (Acum ma uit, apoi viu repede acasa si decupez cartoane :D ) De asemenea, am prestat in Photoshop un pic de trotuar-caldaram, plus ceva sine la HOe, totusi parca ma bate un gand sa le aplic pe deasupra ceva mai "3D"...




O prima garnitura, doua vagoane gasite undeva.... parca pe un site german, nu mai retin, plus o locomotiva tip Resita, obtinuta printr-o rescalare si micsorare.


Apoi o drezina cu o mica macara pe ea, facuta "din cap", adica nu am catat poze pe net, desi cred ca or fi destule cu ceva de gen. Desigur, mai trebuie la ea tampoane, pardon frumos, plus o contragreutate, ca se duce in fata bratul macaralei.


Apoi doua vehicule feroviare de linie ingusta de la PKP, vasazica lehii.




Le-am pus si ceva omuleti inauntru, facuti din plastilina (cu schelet interior de sarma) si apoi le-am turnat cate o picatura de super-glue in cap - pentru trainicie. Dupa uscare, i-am lipit pe scaune si banchete. "Tovarasi!!! Stati linistiti la locurili voastre !!!" (Scuze pt. poze, asa ma "ajuta" aparatul foto, dar in lipsa de ceva mai bun...)





Cam aici sunt cu lucrarile, deocamdata, voi reveni pe masura ce avansez. Si eventual sa ma decid daca pun lumini sau ba, cu toate ca gara are deja iluminat interior cu vreo doua leduri, plus casierie cu casiera (parca era o blonda chieptoasa, nu mai retin), sala de asteptare cu niste adormiti si plictisiti.... Toti din plastilina. Parca era si o vorba de-asta mai golaneasca, ceva cu "copiii mei din plastilina".... In fine, eu as prefera macar teracota, sa fie mai voinici.  :4:

PS - cele doua vehicule poloneze sunt gratuite aici - automotorul sau intr-o versiune albastra aici, cu accesoriile aici si, desigur, cu ceva instructiuni. Apoi drezina portocalie aici si instructiunile ei (simple, de altfel), aici. Autorul are site aici, i-am trimis un mail de multumiri, dar probabil e inactiv.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Intreprinderea Legume-Fructe si calea ferata ingusta
« Răspuns #1 : 07-08-2012, 16:36:15 »

Aha...... acu inteleg eu de ce nu mai gasesc cutii de leguminoase la kontainer........ Deci tu esti...... :)) :)) :)) :)) :)) . am sa fiu cu ochii pe tine deacu inainte, promit solemn si jur pe cravata rosie de pionier.
 Pai bine mai... nene Cristake... asa faci mataluta ???? te uiti dupa gagici ???? Da-i frumos ce faci matale..... ???/ si cica... atunci cand ajunge acasa se apuca de rapid de taiat cartoane, imaginandu-si ca taie bretele de la sutiene, elastice de chilotei... si alte alea ........ :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))  Da...... nevasta, nevasta stie cu ce te ocupi  ?????
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Intreprinderea Legume-Fructe si calea ferata ingusta
« Răspuns #2 : 07-08-2012, 19:49:07 »

Domnule! Pe viitoarea mea onoare de familist! Caci inca nu sunt insurat, ci holtei. (Deci am scapat de a raspunde la partea cu nevasta). In privinta decuparii lenjeriei de dama, nu sunt un astfel de impatimit - de altfel, "are" ele grije sa umble indeajuns de decoltate, decupate si slitate in ziua de azi. Totusi, nu pot sa nu mentionez aici, cu riscul de a invata prostii pe copii, cum ca.... eh.... momentul acela al vietii, cand junele culege din pomul dragostei primul lui sutien.... il culege (desface) chiar cu mainile lui tremurande.... Eh.... vorba cantecului: "Amintirile ma chinuieste, amintirile ma rascoleste...."

Acuma, revenind la macheta, m-am inspirat din lucrarea baietului aluia polon, de a conceput si drezina si automotorul.




Si inca ceva: coloana de apa pt. alimentarea aburoaselor, in caz ca intereseaza pe cineva, kitul este aici (free):
www.papermodels.de/downloads/Wasserkran.pdf
Eu nu am urmat instructiunile pana la capat, am modificat un pic dupa o poza de pe net, tragandu-i si o vopsea la pensula.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Intreprinderea Legume-Fructe si calea ferata ingusta
« Răspuns #3 : 10-08-2012, 14:30:35 »

Frumos,imi place ce faci, mai ales ca si eu am in lucru o diorama dar 1/43. Sincer pompa de apa pentru aburoase ( pe care si eu am luat-o de pe acelasi site) cred ca ar fi iesit mai bine daca o faceai dupa mdel, dar fiecare cum crede. Oricum per total imi place. Felicitari si spor la :18:  in continuare. Stima sincera  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cristake74

  • Vizitator
Re: Intreprinderea Legume-Fructe si calea ferata ingusta
« Răspuns #4 : 10-08-2012, 18:45:51 »

Multam de aprecieri. Pompa de apa... poate ca iesea mai bine ca in originalul modelului, dar initial ma gandeam la ceva mai autohton. Doar ca si asa, sunt variatiuni si modele un pic diferite pe caile ferate ale patriei, astfel ca pana la urma, "m-am lasat la mana mea", cum se spune.

 :14:
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Intreprinderea Legume-Fructe si calea ferata ingusta
« Răspuns #5 : 10-08-2012, 19:55:20 »

Frumos, dar atentie la amanunte!
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus