Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3 ... 5   Mergi Jos

Autor Subiect: D A C story!!!  (Citit de 31411 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
D A C story!!!
« : 28-12-2009, 22:33:37 »

salutare  si sarbatori fericite :3:  ,cum craciunul sa cam dus de ceva vreme am prins putin timp liber si am inceput constructia DAC 'ului ,fiind primul camion dac made in greece :3: dupa doua ore arata cam asa
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: D A C story!!!
« Răspuns #1 : 28-12-2009, 22:42:28 »

Sarbatori fericite si tie !!!! cat despre DAC , dupa cele 2 ore arata deja mult prea bine , si cred ca finalul o sa fie  :1: :1:  mortal, asa ca nu pot sa spun decat SPOR LA PIGULIT.
P.S. Apropo , ce varianta ai optat ??
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: D A C story!!!
« Răspuns #2 : 30-12-2009, 21:35:56 »

 :12: iata ca mam intors dupa o mica pauza dar productiva zic eu in care am mai lucrat ceva la sasiu puntea spate un scaun si o parte din bord :12:
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: D A C story!!!
« Răspuns #3 : 30-12-2009, 21:42:42 »

As mai avea o mica problema cu rotile daca m ar putea ajuta cineva cu un sfat cum pot face model cauciucurilor ,rotile le voi face din capace cum este si una in poza de mai jos,si acum ultima serie de poze cel mai probabil voi reveni cu altele la anul asa ca urez la toata lumea la multi ani si un an nou fericit!
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: D A C story!!!
« Răspuns #4 : 31-12-2009, 10:23:20 »

As mai avea o mica problema cu rotile daca m ar putea ajuta cineva cu un sfat cum pot face model cauciucurilor

Eu vad 2 solutii , in poza de mai jos e sectiunea prin anvelopa.
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: D A C story!!!
« Răspuns #5 : 31-12-2009, 16:04:25 »

mersi DRAGOS insa m ar interesa modelul urmelor anvelopelor pentru ca roata si anvelova propriu zisa o voi face din capacele din poza de mai sus insa striatiile cam sunt o problema  :8:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: D A C story!!!
« Răspuns #6 : 31-12-2009, 16:21:33 »

Ai dreptate , se pare ca DAC-urile au avut cel putin 2 modele de anvelope.
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: D A C story!!!
« Răspuns #7 : 31-12-2009, 16:53:46 »

exact as fi interesat de cele din poza 2 cu autounflare
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: D A C story!!!
« Răspuns #8 : 02-01-2010, 16:14:52 »

Bine v am gasit in noul an :3: din pacate nu ma pot lauda ca cei de aici cu ce am lucrat sper ca maine sa temin partea de sasiu si rotile la care inca mai astept sfaturi si sugestii cum si din ce pot face modelul striatiilor
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: D A C story!!!
« Răspuns #9 : 02-01-2010, 17:03:00 »

Cred ca varianta APR-ului e mai simpla , cam ca cea atasata.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: D A C story!!!
« Răspuns #10 : 02-01-2010, 17:06:39 »

..... la care inca mai astept sfaturi si sugestii cum si din ce pot face modelul striatiilor
   In primul rand bine ai revenit printre noi , si LA MULTI ANI ! ; iar acum parerea mea: hmmmmmmm.......... :9:  eu cred ca cel mai indicat si cel mai usor mod de a lucra rotile cu tot cu striatii ar fii realizarea lor din lemn de balsa, cu avantajul ca se lucreaza usor iar dezavantajul ca este cam atos, sau.... daca nu , din policarbonat[asta cred ca este numele lui adevarat] ,este acel material asemanator cu plasticul care se foloseste in industria termopanelor, care la noi se gaseste din belsug si pe mai multe grosimi, care de asemenea se lucreaza foarte usor dumai cu o pila.
P.S. am sa-ti atasez si o poza ca idee.
post P.S. la ideea lui Dragos ma gandisem si eu, dar sa te apuci sa decupezi ,,minunile" astea din carton..... :9: :8:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: D A C story!!!
« Răspuns #11 : 02-01-2010, 17:28:46 »

   ..... atasez si o poza ca idee.

Cam asa arata, si nu stiu daca-ti dai seama. Cel din poza este de 6mm dar exista si mai gros.
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: D A C story!!!
« Răspuns #12 : 02-01-2010, 21:39:26 »

Multumiri inca o data  :14: si la cate informatii am primit sper sa nu va dezamagesc intre timp o idee cat de realizabila este vom vedea mai exact roata va fi din capace cum este si cel din poza de mai jos iar striatiile vor fi din elastic si el prezant in poza astept parerile voastre
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: D A C story!!!
« Răspuns #13 : 04-01-2010, 23:32:25 »

capace cum este si cel din poza de mai jos iar striatiile vor fi din elastic si el prezant in poza astept parerile voastre

 :15: parerea mea.
 De capace nu pot sa zic ca nu s-ar potrivi, dar ca sa faci stria?iile din elastic, eu zic ca te munce?ti prea mult ?i nu le vei putea face sa ramana in permanen?a pe anvelopa. Incearca mai bine toata roata din carton cu stria?ii dupa modelul prezentat de DragosP.
SPOR !!
memorat

KTA

  • Modelist
  • Mesaje postate: 109
Re: D A C story!!!
« Răspuns #14 : 10-01-2010, 00:14:47 »

SALUTARE ! iata ca dupa o saptamana foarte incarcata am reusit sa mai fac cate ceva dac ului :20: si apropo de roti papy ai dreptate ,am vrut initial sa le fac din carton dar neavand un cutter circular am abandonat ideea pentru ca din  :18: nu ies chiar asa perfecte :20: .PS lipitul elasticului pe capace nu a fost asa grau cum ma asteptam  :12: altele au fost care mia u dat batai de  :8: .Iata si pozele nu chiar reusite dar revin cu altele mai clare :18:
memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 5   Mergi Sus