Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2   Mergi Jos

Autor Subiect: Elicopterul Airwolf  (Citit de 7121 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Elicopterul Airwolf
« : 17-08-2012, 22:25:57 »

Mai demult am luat (dar sincer nu mai stiu de pe site) planurile de la elicopterul Airwolf ca sa zicem asa personajul central al unui serial de acum multi ani. El (planul) este in format pdf contine si instructiuni tot in pdf stiu ca era free dar as dorii sa stiu daca am acceptul moderatorilor pentru a posta constructia sa  (sper sa reusesc sa-l fac mai ales ca este primul model aero .. a sa nu uit daca rade de mine Tavi plang  :)) ). Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra. O seara buna si spor la pigulit Stima sincera  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #1 : 17-08-2012, 23:56:13 »

 Ar fi de preferat sa avem un link de confirmare. Incearca totusi sa-ti amintesti sau poate ne ajuta ceilalti colegi.
.....sper sa reusesc sa-l fac mai ales ca este primul model aero .. a sa nu uit daca rade de mine Tavi plang .......
Odata si odata fiecare dintre noi trebuie sa plece de undeva.....iar in privinta rasului..... ar trebui sa rad ????? :28: :28:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #2 : 18-08-2012, 22:18:00 »

Sincer nu stiu sa vedem cum iese modelul. Este prima incercare aero asa ca nu stiu daca va iesi cum trebuie
 
Stima sincera si spor la lucru  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #3 : 19-08-2012, 20:36:19 »

Dupa multe cautari am reusit sa-mi amintesc de unde am luat planurile, respectiv de pe Google "will's airwolf paper model" si avand in vedere faptul ca este free o sa incerc sa fac mai multe modificari. Ele se refera la geamuri care vor fi transparente, modelul va fi vopsit pentru un mai mare realism, interiorul gratie unor poze ale aparatului real va fi imbunatatit iar rotile care nu prea seamana cu cele ale aparatului am sa incerc sa le aduc mai aproape de midelul real.
 
In continuare astept aprobarea moderatorilor pentru postare.
 
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #4 : 19-08-2012, 20:40:42 »

memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #5 : 19-08-2012, 20:51:03 »

Multumesc si daca nu vor fi alte pareri contra maine cu permisiunea dumneavoastra am sa fac primele postari si evident astept si indrumarile de specialitate care m-au ajutat in multe cazuri.
O seara buna stima si respect  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #6 : 19-08-2012, 21:51:25 »

 Cu siguranta indrumari si sprijin vei avea pe tot parcursul activitatii tale pe acest forum.... cel putin din partea mea, atat cat stiu si ma pricep. Astept cu nerabdare primele postari cu stadiul evolutiv al lucrarii. Nu ar strica.... daca-ti face placere sa ne spui si cateva cuvinte despre "lupul aerian" . Spor si bafta la pigulit. :14: :14: :14:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #7 : 20-08-2012, 13:33:31 »

Cu cea mai mare placere am sa va spun cateva cuvinte despre acest minunat aparat de zbor care este AIRWOLF.
   Elicopterul a fost punctul de atractie principal al serialuli AIRWOLF care s-a intins pe durata a 4 sezoane adica intre 1984 si 1987. Serialul, sau mai bine zis ideea de plecare a fost creata de Donald Bellivario iar tema  muzicala a fost compusa de Sylvester Levay.
   Actorul principal, Jan - Michael Vincent (nascut la 15 iuli 1944) a dat intradevar viata cu mult talent personajului principal din film.
   Dupa trei sezoane filmarile la serial au fost preluate de catre SUA Network iar sezonul al IV - lea (si ultimul) a fost filmat in Canada.
   Aparatul, desi avea multe elemente de fictiune (putea zbura in stratosfra, era invizibil pentru radar, putea zbura cu viteza supersonica, avea arme neconventionale, etc.) era de fapt un elicopter Bell 222 (motor cu turbina). El a fost produs pentru piata civila, fiind folosit in misiuni de transport marfa si persoane sau ca elicopter medical (ambulanta aeriana). Putea transporta maxim 10 persoane (inclusiv pilotul).
   Aparatul folosit la filmari a fost usor modificat si revopsit si avea seria 470885 (registration number N31765).
   Ulterior folosirii lui in serial, aparatul a fost reconditionat si vandut unei companii germane sub numarul de inregistrare D-HHSD, operand ca ambulanta aeriana pana in anul 1992 cand s-a prabusit, in urma accidentului pierzandu-si viata trei persoane.
   Replica sa in marime naturala poate fi admirata la Helicopter Headquarters museum din Pigeon Forge - Tennessee (aparatul nu este functional). La final iata o poza a aparatului in zbor
 
Stima si respect sincer tuturor  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #8 : 23-08-2012, 14:57:32 »

Imi cer scuze pentru intarziere dar s-a datorat unor defectiuni tehnice  :23:  care din fericire s-au rezolvat. Am inceput lucrarea cu structura de rezistenta si bineinteles cabina la care nu voi mai putea umbla dupa ce pun pe structura invelisul exterior (carcasa). In imagini se va observa o oarecare nealiniere a structurii superioare dar asta pentru ca nu am rigidizat-o eu pana la finalizarea interiorului cabinei dupa care voi trece la aceasta operatie. Nu stiu daca este ok dar asa am gandit-o eu. Acum sa-mi tin respiratia si sa postez primele imagini cu prima macheta aero a mea ...
 
Spor la  :18: , stima si respect sincer pentru toti  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #9 : 23-08-2012, 14:58:41 »

Si inca cateva ...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #10 : 23-08-2012, 14:59:18 »

Si iata si ultima cu unul dintre scaune montate ...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #11 : 23-08-2012, 17:53:19 »

Cu chiu cu vai am reusit sa termin si sistemul de pedaliere.  :23:  greu ...  mai greu ca la feroviare sau am eu impresia asta ... dar eu sunt  :21:  si am reusit. Oare ?  :( . oricum asa arata ele ...
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #12 : 23-08-2012, 17:55:38 »

Deci ... mai am mici amanunte de rezolvat in cabina si apoi putem trece la invelirea ei cu carcasa. Abia astept sa vad ce iese sau mai bine zis cum iese... iese ceva ??? stiu eu :2:
 
 
o zi buna domnilor si spor la pigulit stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #13 : 23-08-2012, 19:33:29 »

Eu a-si fi taiat toate ceasurile de pe bord separat si o lipeam pe niste caton subtire sa para in relief, in rest deocamdata e ok. Gindeste totdeauna cu un pas inainte daca nu e macheta realistica incearca sa o faci cit mai bine detailata, se poate face xerox despre partea respectiva daca nu stai bine cu vopsitul si atunci numai muchiile trebuiesc vopsite!
Stima sa stema?  :20:
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Elicopterul Airwolf
« Răspuns #14 : 23-08-2012, 19:37:55 »

Sau... poate tot pentru relieful bordului, ar putea fi puse mici cerculete de sarma - eventual vopsita - in jurul cadranelor... Nu stiu, zic si eu - cum am mai spus si in alt topic, deocamdata nu am facut vreo masinarie zburatoare, asa ca nu ma luati prea mult in seama.  :11:
memorat
Pagini: [1] 2   Mergi Sus