Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Bastionul Macelarilor din Baia Mare, scara 1/16  (Citit de 5137 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525

Acesta este cea mai mare macheta facuta vreodata de mine, este la scara 1/16 si a fost construita in timp record de doua saptamini, avind in vedere ca majoritatea lucrarii am facut numai dupa-masa, dupa orele de lucru. Macheta va fi vizibila la Muzeul de Istorie si Arheologie din Baia Mare, l-am facut pentru expozitie la comanda institutului baimarean. Fiind foarte scurta perioada de executare am fost nevoit sa fac multe decoratiuni in repezeala cu ajutorul printerului si fara sa vopsesc. Tot din motivul lipsei timpului va pun pozele cu etapele construirii acuma ca sa va impartasesc munca mea si voua. Macheta finala o sa pun numai dupa vernisajul expozitiei din 15.11.2012 la ora 15.00, la care astept pe cei interesati. Despre istoria acestei cladiri gasiti documentatie pe urmatoarea adresa: http://maramuresmuzeu.ro/mjia/?p=380











memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Bastionul Macelarilor din Baia Mare, scara 1/16
« Răspuns #1 : 12-10-2012, 08:23:13 »

Ce pot spune, chiar si in faza asta in care sunt pozele de la bastion, lucrarea arata impecabil. Nici macar printarea nu ii diminueaza din frumusete. Felicitari sincere pentru realizare si sper sa vedem cat mai curand lucrarea la final.  :27: :16:
 
Stima si respect sincer  :14: :14: :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Bastionul Macelarilor din Baia Mare, scara 1/16
« Răspuns #2 : 12-10-2012, 08:37:17 »

Ai folosit carton ondulat, polistiren, lemn si tu sti ce alte materiale... si le-ai combinat perfect.  :16:
Abia astept sa vad poze de la vernisaj. Felicitari!!   :27:
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Bastionul Macelarilor din Baia Mare, scara 1/16
« Răspuns #3 : 12-10-2012, 09:58:12 »

Ai folosit carton ondulat, polistiren, lemn si tu sti ce alte materiale... si le-ai combinat perfect.  :16:
Abia astept sa vad poze de la vernisaj. Felicitari!!   :27:

Le-ai insirat exact, cartonul ondulat a fost de la o cutie de aparat cafea si mai multe cutii Avon, leaturi de lemn am avut nevoie la trepte si polistiren la turn si anumite intariri al structurii, am folosit adeziv de lemn aracet si vopsele acrilice la baza si la retusari, abia mi-a iesit la usa si abia am putut sa o pun in masina dar in final a ajuns cu bine la destinatie.
memorat

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: Bastionul Macelarilor din Baia Mare, scara 1/16
« Răspuns #4 : 29-05-2013, 18:03:42 »

Dumnezeule!! eu stau la o aruncatura de bat de acest monument!! SUPERB
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd
Pagini: [1]   Mergi Sus