Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2] 3   Mergi Jos

Autor Subiect: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler  (Citit de 24977 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #15 : 29-10-2009, 15:17:36 »

a urmat fuel cell-ul


din nou probe


memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #16 : 29-10-2009, 15:26:19 »

cand era mai sa ma apuc de motor, am inteles ca mai intai trebuie facuta coloana si mecanismul de directie. sincer sa fiu, cu ele am cel mai mult de furca  :4:


si din nou probe



memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #17 : 29-10-2009, 15:37:24 »

deci, motorul! problema mare sa-l nimeresc in scara - nicaieri nu am gasit dimensiunile reale ale blocului motor. a trebuit din nou, la ochi :)
am decis sa pastrez propulsorul de stok - 4A-GE de 1600 cc, cu 16 valve. dar il voi tuna un pic, adaugandu-i o turbina, intercooler si filtru de aer cu rezistentza 0.





turbina





memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #18 : 29-10-2009, 15:43:09 »

a urmat intercoolerul





memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #19 : 29-10-2009, 15:51:07 »

si acumulatorul, care l-am instalat pe stanga, in baza, pentru o distributie de mase mai buna. din carbon si acesta :)


electroadele sunt din cupru veritabil :D
dupa instalare am tras cablurile de forta spre panoul de bord - la intrerupatoare

am instalat si rezervorul, plus pompa de presiune si filtrul de combustibil

cam asta este situatia la moment. trebuie sa ma apuc de cutia de viteze, puntea spate si suspensii. mai e de lucru foarte mult, sper sa-mi ajunga inspiratie
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #20 : 29-10-2009, 16:18:22 »

Salut
Din cauza automobilelor m-am apucat si eu de modelit, insa am abandonat rapid orientandu-ma catre alte subiecte.
Masina ta e impresionanta mai ales prin gradul ridicat de detaliere, se vede ca iti plac enorm automobilele sport. Doar ca si curiozitate personala: ce software foloseste prietenul care ti-a proiectat-o?
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #21 : 29-10-2009, 16:20:43 »

Frumoasa lucrare,  :1:  am si eu o curiozitate.... de ce ai pus volanul pe dreapta...  :14:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #22 : 29-10-2009, 16:26:54 »

de ce ai pus volanul pe dreapta...  :14:

Pai e vorba de o masina japoneza ,si in Japonia volanul e ca in Anglia,  nu?
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #23 : 29-10-2009, 16:41:32 »


Masina ta e impresionanta mai ales prin gradul ridicat de detaliere, se vede ca iti plac enorm automobilele sport.
merci pt apreciere
sunt jurnalist auto si am des tangente cu cursele, si e imposibil sa nu le iubesti :)
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #24 : 29-10-2009, 16:42:57 »

ce software foloseste prietenul care ti-a proiectat-o?
din cate stiu eu, Truena a fost facuta in 3DStudio Max, dar acum a trecut la Rhinoceros. daca vrei, iti arat ultimile sale creatii, care vor fi in curand publicate de "OREL"
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #25 : 29-10-2009, 16:44:15 »

Frumoasa lucrare,  :1:  am si eu o curiozitate.... de ce ai pus volanul pe dreapta...  :14:
pai o Trueno adevarata trebuie sa aiba volanul pe dreapta - e doar japoneza :) alea americane nu-s prea interesante
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #26 : 29-10-2009, 16:55:40 »

din cate stiu eu, Truena a fost facuta in 3DStudio Max, dar acum a trecut la Rhinoceros.
Ok, si eu lucrez printre altele si cu Rhinocerul , cu 3DStudio nu prea m-am "inteles". Iar de publicat nu ma pot lauda decat cu cele din revista MODEList , dar sper ca pe viitor sa imi apara modelele in reviste de sine statatoare.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #27 : 29-10-2009, 17:10:28 »

Ok, si eu lucrez printre altele si cu Rhinocerul , cu 3DStudio nu prea m-am "inteles".
ei, eu le fac pe toate cu mana - fara programe :) e mai greu dar merge si asa. ce-i drept, as vrea sa invat si eu sa modelez in 3D. nu prea am timp insa.
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #28 : 29-10-2009, 18:32:19 »

Profiler, vad ca "productia auto", la tine nu e in criza."Duduie" bine :12: .
Un saludo.
memorat

catalin

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #29 : 30-10-2009, 15:48:20 »

am ramas placut surprins de gradul de detaliere la care lucrezi. mi se pare ceva iesit din comun, si sincer, asa ceva (cu putin mai multa atentie la manufacturare) am mai vazut doar la modelistul slovac, cornell.  oricum, pentru ca e la moda, si o constructie ca asta merita (cu atat mai mult cu cat citesc ca le faci manual, cu exceptia caroseriei), nu pot sa zic decat "JOS PALARIA!"  :14:    inca ma gandesc daca sa fiu invidios sau doar sa ma bucur ca-mi pot bucura ochii cu asa ceva : :11:
memorat
Pagini: 1 [2] 3   Mergi Sus