Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3]   Mergi Jos

Autor Subiect: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler  (Citit de 24978 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #30 : 30-10-2009, 16:22:21 »

am ramas placut surprins de gradul de detaliere la care lucrezi. mi se pare ceva iesit din comun, si sincer, asa ceva (cu putin mai multa atentie la manufacturare) am mai vazut doar la modelistul slovac, cornell.  oricum, pentru ca e la moda, si o constructie ca asta merita (cu atat mai mult cu cat citesc ca le faci manual, cu exceptia caroseriei), nu pot sa zic decat "JOS PALARIA!"
merci mult pt apreciere, Catalin!  :14: despre acuratete (mai bine zis, despre lipsa acesteia) stiu si eu. dar va rog sa luati in consideratie ca acesta este doar al doilea model al meu, dupa o pauza de vre-o 7 ani. am mai facut cand eram la scoala, la fel le faceam singur, dupa poze din reviste si surprize din gume :D
de modelerul slovac n-am auzit, din pacate, daca poti, arunca-mi si mie un link, sa vad. also, am cativa colegi de prin Rusia/Ucraina care fac modele foarte detaliate, atat masini, cat si alte tipuri de modele, merita vazute.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #31 : 01-11-2009, 18:31:32 »

zilele astea am facut cutia de viteze si volantul.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #32 : 01-11-2009, 18:32:01 »

+ inca
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #33 : 01-11-2009, 18:32:37 »

+
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #34 : 01-11-2009, 18:37:59 »

ultima
memorat

catalin

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #35 : 01-11-2009, 22:54:06 »

intrucat am citit ca s-a rezolvat problema cu postarea linkurilor, mai scriu odata adresele catre lucrari de-ale modelistului slovac, cornell.   sper sa-ti placa. la nivel de detaliu, esti vreo 13 clase peste el :) :14:    http://www.extazaweb.sk/astonmartin/
 http://rpmodels.proboards.com/index.cgi?board=tcr&action=display&thread=544   
 
http://rpmodels.proboards.com/index.cgi?board=nascar&action=display&thread=373   
 
http://rpmodels.proboards.com/index.cgi?board=nascar&action=display&thread=384   
 
http://rpmodels.proboards.com/index.cgi?board=nascar&action=display&thread=94   o seara placuta
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #36 : 02-11-2009, 15:50:31 »

adresele catre lucrari de-ale modelistului slovac, cornell.   sper sa-ti placa.

asta deci era - merci mult! Astonul il am demult, da nu stiam cine e autorul, acu stiu :) intr-adevar are modele foarte faine, mult mai fine decat ale mele, dar sper si eu sa capat ceva experientza si sa-l ajung din urma :D
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #37 : 04-11-2009, 19:06:15 »

 Bag seama ca si tu esti adeptul constroctiilor de la zero. Trebuie sa recunosc ca ai da clasa multor firme realizatoare de kituri cu state vechi
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #38 : 05-11-2009, 11:06:59 »

merci mult pentru apreciere, Traian. sa fiu sincer, inca nu am incercat sa fac un model gata proiectat, dar imediat ce termin Truena, ma apuc de aviatzie - m-am pricopsit de curand cu ceva avioane de pe site (General Dynamic F16, F22 Raptor si un Mirage 2000, primit cadou de la Claudiu)si ard de nerabdare sa le asambez. In acelasi timp, mii cam frica - nu prea am experienta, si e foarte posibil sa stric modelele, mai ales ca unul dintre ele este foarte complicat.
In plus, eu mai folosesc si multe materiale aditionale - pe cand firmele producatoare baga doar hartie :)
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1311
  • Est modus in rebus.
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #39 : 05-11-2009, 16:26:44 »

Parerea mea e ca ar trebui sa incepi cu cel mai simplu. cat despre materialele aditionale frecvent editorii specifica ca pe langa carton trebuie folosit si alt material ( de obicei spun si despre ce piese e vorba )
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #40 : 22-01-2010, 10:59:22 »

cred ca e timpul sa innoiesc tema, daca tot am mai facut cate ceva.

intre timp am facut un intercooler nou

si un radiator de ulei

si acum ma chinui cu suspensia fatza - sunt probleme la cinematica

memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #41 : 24-01-2010, 10:00:54 »

Bag de seama ca te pricepi foarte bine la masini, sa faci tu atatea piese mici care sa transmita miscarea este ceva, acum tre sa te hotarasti la combustibil. SPOR ! 
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #42 : 27-01-2010, 10:21:26 »

din pacate, suspensia mea nu merge, si nici nu stiu ce sa fac sa mearga. s-o las poate decorativa? oricum, mi-a cam scazut avantul si nici inspir nu prea mi-a mai ramas. cred ca o sa fac altceva, pana imi vine vre-o ideie.  :9:
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #43 : 10-12-2010, 12:48:14 »

Usor, usor a trecut anul  :P . si asa si nu am mai gasit un compromis in suspensia fata, ea sau intoarce dar nu misca, sau misca dar nu intoarce ((( masinuta sta pe dulap, si asteapta ceva, ce anume insa nu stiu  :20:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #44 : 10-12-2010, 14:28:05 »

ea sau intoarce dar nu misca, sau misca dar nu intoarce
   :28:           :)
 
Gase?ti tu o solu?ie.
memorat
Pagini: 1 2 [3]   Mergi Sus