Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1] 2 3   Mergi Jos

Autor Subiect: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler  (Citit de 24979 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Profiler

  • Vizitator

Salutare tuturor!  :14:
fiind pasionat de sporturile cu motor, in special de drifting, ceva timp in urma am decis sa construiesc un bolid pregatit pentru acest tip de competitzii. alegerea a fost simpla - Trueno AE86, sau cum ii zic niponii Hachi Roku (86 in jap.) reprezinta cel mai clasic automobil pentru drift, mai ales ca celebrul Keiichi Tsuchiya ("tatal" de drept al tehnicii, dar si al competitziilor de drift) a inceput anume de la acest automobil.
deci, in final as vrea sa am ceva de genul acesta, la un grad maxim de detalizare.


memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #1 : 29-10-2009, 11:26:43 »

modelul meu are o istorie destul de interesanta. am inceput lucrul inca in mai, pe data de 16 cred ca. am un amic in Belarus, care se ocupa de redactare 3D si uneori mai face si desfasurate pentru modele. ei bine, la rugamintea mea s-a ocupat de caroseria Truenei, in rezultat fiind obtinut un model destul de simplutz, dar cu vaste posibilitati de  upgrade. modelul este in PDF, la dorintza il pot expune pentru download. drepturile de autor imi apartzin :).

am lipit imediat caroseria si am inceput lucrul asupra maruntailor. in mai putin de o saptamana aveam acest rezultat.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #2 : 29-10-2009, 12:56:51 »

undeva intr-o o luna aveam pe masa cam asa ceva.
trebuie mentzionat faptul ca nu am prea avut desene tehnice si practic toate elementele au fost reproduse dupa poze ( slavit fie numele Internetului :D).
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #3 : 29-10-2009, 13:06:46 »

problema a parut cand a trebuit sa incep sa fac motorul. la un momen dat, m-am oprit si nu am mai incercat sa fac nimic mai departe - nu puteam. apatia asta a durat nici mai mult nici mai putzin trei luni (!) dupa care am inceput sa ma intreb de ce nu merge. astfel, intr-o buna zi, am intzeles ca nu-mi place deloc ceea ce am facut pana acum si daca e sa fac o Trueno, tre' s-o fac de la 0. asa si am hotarat - am scos cateva elemente de pe caroseria veche si am aruncat restul.  :20:
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #4 : 29-10-2009, 13:51:08 »

intre timp am facut rost de o carte tehnica pentru AE86 in care erau si ceva desene tehnice. reusind sa le aduc la scara necesara (~1/16) am inceput lucrul. normal, am purces de la structura de forta a caroseriei, care a fost executata din carton de 2 mm lipit in doua straturi, indoit asa cum trebuie dupa care imbibat cu superglue. dupa cum veti vedea in continuare, aceasta combinatie este extraordinar de des folosita de catre mine, din cauza calitatilor sale foarte bune. dupa intarirea cleiului, toata constructia capata o duritata ridicata, comparabila cu cea a plasticului, se prelucreaza relativ usor cu un rashpel sau o pila marunta, eventual hartie abraziva.


comparativ cu prima varianta
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #5 : 29-10-2009, 14:06:17 »

 Si balul e deschis.
 Esti primul care posteaza.Eu nu sunt de auto, dar imi place ce faci acolo.Speram ca la final sa arate ca cea din poza.
 Cele bune.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #6 : 29-10-2009, 14:07:47 »

usurel, am ajuns aici



memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #7 : 29-10-2009, 14:09:00 »

Si balul e deschis.
 Esti primul care posteaza.Eu nu sunt de auto, dar imi place ce faci acolo.Speram ca la final sa arate ca cea din poza.
 Cele bune.

merci mult :) imi doau toata staruinta. parca iese ceva  :14:
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #8 : 29-10-2009, 14:19:00 »

continuam deci.
cu partea frontala a fost mult mai greu - suprafete complicate, care se intersecteaza. dar zic eu ca m-am descurcat :)




memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #9 : 29-10-2009, 14:42:08 »

o mica proba


in putin timp facui rost de vopsea-spray auto si vopsii partea de jos

memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #10 : 29-10-2009, 14:46:24 »

?at timp s-a uscat vopseua, am revizuit volanul, frana de mana hidraulica (erau gata de la varianta primara), adaugandu-le cateva elemente minore

si am construit subcadrul frontal. la fel - carton plus superglue. am incastrat si doua suruburi pentru a prinde motorul

memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #11 : 29-10-2009, 14:48:49 »

plus un extinctor
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #12 : 29-10-2009, 14:53:46 »

am decis sa nu las pedalele suspendate de stok ci sa instalez un set de pedale de curse gen Tilton

inca o proba, cu volan si frana de mana
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #13 : 29-10-2009, 15:04:03 »

panoul de bord de stoc nu prea ma satisfacea la design, deci am zis ca-i pun unul de curse :)
carcasa

am printat textura de fibra de carbon, dupa care am taiat din ea piesele necesare

ceasurile sunt la fel printate la scara, taiate si bagate la loc

si rezultatul final


switch-urile de pe panou sunt din "picioarele"  unui microprocesor :)


memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Toyota Sprinter Trueno AE86 drift monster by Profiler
« Răspuns #14 : 29-10-2009, 15:11:29 »

urmeaza scaunul pilotului. asa cum masina e de competitie, va fi doar unul singur
la fel, carton plus superglue




si rezultatul final

centurile sunt din bentite :)




memorat
Pagini: [1] 2 3   Mergi Sus