Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2] 3 4   Mergi Jos

Autor Subiect: Toy Train  (Citit de 38154 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Toy Train
« Răspuns #15 : 09-03-2013, 00:57:02 »

Bravo, foarte fain pina acuma!
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Toy Train
« Răspuns #16 : 09-03-2013, 03:38:54 »

Domnule, iute cum sta treaba, asa cum o vad eu desigur. De cand activez pe site-ul acesta un lucru am ca certitudine si anume ca aici nu este catalogata in mod expres perfectiunea cxat PASIUNEA si asta ai domnule cat cuprinde. Ar fi pacat sa renunti vreodata la modelism la cat esti de pasionat de asta. FELICITARI ! este super locomotiva imi place foarte mult si abia astept ce ne vei mai arata. Spor la pigulit si nu in ultimul rand
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Toy Train
« Răspuns #17 : 09-03-2013, 11:37:06 »

Domnule, iute cum sta treaba, asa cum o vad eu desigur. De cand activez pe site-ul acesta un lucru am ca certitudine si anume ca aici nu este catalogata in mod expres perfectiunea cxat PASIUNEA si asta ai domnule cat cuprinde. Ar fi pacat sa renunti vreodata la modelism la cat esti de pasionat de asta. FELICITARI ! este super locomotiva imi place foarte mult si abia astept ce ne vei mai arata. Spor la pigulit si nu in ultimul rand
Stima si respect sincer  :14:
Aici te contrazic Cosmine, caci eu totdeauna m-am uitat la cele mai mici detalii si cum si cu ce exactitate este facuta, intradevar daca nu faci exercitii nu ai de unde sa reusesti cu exactitate tot ce vrei sa faci si in primul rind e cel mai folositor daca un coleg este aplaudat in PRIMUL si inca odata in PRIMUL rind, caci in acest fel putem ajuta sa nu se lase de treaba, (Din pacate pe alte siteuri modelistice primul lucru este observatia ca aici ai facut prost sau ca acolo nuanta acela de vopsea este ..., daca vrem sa avem si sa ajutam colegii nostrii in primul rind este onorul in fata muncii sale). Eu stiu toti mdelistii au mari probleme caci suntem vazuti ca niste oameni iesiti din comun dar lumea care nu ne intelege dupa o reusita opera de arta ne primeste ca pe niste artisti.
Stima Janos
memorat

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Toy Train
« Răspuns #18 : 09-03-2013, 17:54:38 »

 :16: Oau, pana acum ti-a iesit foarte bine, chiar imi place cum arata, singurul lucru pe care l-as avea de spus este ca mi-ar fi placut sa pui niste plastic transparent in locul unde sunt printate geamurile, in rest este o lucrare ingrijita si lucrata atent, astept finalul :27:
memorat

florin77

  • Modelist
  • Mesaje postate: 412
Re: Toy Train
« Răspuns #19 : 12-03-2013, 23:58:31 »

singurul lucru pe care l-as avea de spus este ca mi-ar fi placut sa pui niste plastic transparent in locul unde sunt printate geamurile
Am pus niste banda scotch pe geamuri (asta am invatat de pe acest forum) in schimb nu prea se vede in poza.
 
memorat

florin77

  • Modelist
  • Mesaje postate: 412
Re: Toy Train
« Răspuns #20 : 12-03-2013, 23:59:35 »

Inca un mic update.
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Toy Train
« Răspuns #21 : 13-03-2013, 01:40:12 »

It`s ok very ok. Foarte foarte foarte fain!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Toy Train
« Răspuns #22 : 13-03-2013, 08:48:28 »

Am pus niste banda scotch pe geamuri (asta am invatat de pe acest forum) in schimb nu prea se vede in poza.
Salut Florin, cred ca nu ai inteles exact ce a vrut Calin sa zica.
La cabina ai 2 geamuri iar peretele frontal al cabinei este format din 2 piese ca sa ai zone tiparite si pe interior si pe exerior.
Trebuiau decupate asazisele geamuri (zona gri in degrade) iar intre cei 2 pereti era bine sa pui niste plastic transparent, de la o cutie de bomboane sau un dosar de plastic. Mergea si scotch dar in timp se pune praf pe fata cu lipici si arata urat. 
Este bine de stiut la urmatorul model, asta las-o asa sa nu o strici.
Spor si sa o vedem finalizata.  :14:
 
memorat

eddie

  • Vizitator
Re: Toy Train
« Răspuns #23 : 13-03-2013, 11:47:59 »

Banda scotch se poate folosi pentru cadranele ceasurilor si a indicatoarelor de bord, iar ca exemplu concret, pe cadranul manometrului dintre cele doua geamuri.
 
Felicitari pentru alegere si realizare. E super tare modelul!  :14:
 
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Toy Train
« Răspuns #24 : 13-03-2013, 12:27:11 »

eu folosesc tot felul de plasticuri (plexiglas de la cutii sau camasa etc.) se poate modela cum vrei, la indoit trebuie puse in apa calda ca sa nu se rupa sau sa se albeasca.
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Toy Train
« Răspuns #25 : 13-03-2013, 12:51:10 »

Sper sa nu te superi ca intervin dar am doua idei pentru trenul tau.
1. Am vazut ca ai facut rotile... eu nefolosind imbatranirea (nu am suficienta experienta si mana in domeniu) vopsesc calea de rulare (bandajul) cu aluminiu lac cu pensula si ii da zic eu un plus de frumusete.
2. La bandaje ca si alte elemente care se lipesc prin suprapunere eu pilesc partea care vine deasupra astfel incat lipitura sa se vada cat mai putin.
Nu stiu daca iti va fi de folos ceea ce ti-am spus si sper sa nu te superi  :20: , au iesit foarte bine  :27: dar daca se mai poate adauga ceva in plus nu este rau. Spor la pigulit in continuare
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Calin

  • Modelist
  • Mesaje postate: 439
Re: Toy Train
« Răspuns #26 : 13-03-2013, 15:38:58 »

Claudiu a zis perfect ceea ce voiam eu sa spun,dar cred ca si ideea cu scotch-ul este una buna pentru ca suprafata geamului se vede mai lucioasa decat hartia care este mai mata, nu observasem asta fiindca nu se vede in poze :20:
memorat

florin77

  • Modelist
  • Mesaje postate: 412
Re: Toy Train
« Răspuns #27 : 13-03-2013, 18:11:10 »

Salut Florin, cred ca nu ai inteles exact ce a vrut Calin sa zica.
La cabina ai 2 geamuri iar peretele frontal al cabinei este format din 2 piese ca sa ai zone tiparite si pe interior si pe exerior.
Trebuiau decupate asazisele geamuri (zona gri in degrade) iar intre cei 2 pereti era bine sa pui niste plastic transparent, de la o cutie de bomboane sau un dosar de plastic. Mergea si scotch dar in timp se pune praf pe fata cu lipici si arata urat. 
Este bine de stiut la urmatorul model, asta las-o asa sa nu o strici.
Spor si sa o vedem finalizata.  :14:
Multumesc pentru hint Claudiu, nu m-am prins initial dar acum imi dau seama ce anume a vrut sa-mi spuna Calin, doar asa cum spui si tu e cam tarziu (mie frica sa nu stric  :'( ). Pe viitor o sa tin cont.
Multumesc inca o data.
 
memorat

florin77

  • Modelist
  • Mesaje postate: 412
Re: Toy Train
« Răspuns #28 : 13-03-2013, 18:12:23 »

@Cos - sa stii ca mi-ai dat de gandit. Cred ca o sa incerc ceva la roti. Multumesc pentru sfat.
 
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Toy Train
« Răspuns #29 : 13-03-2013, 19:53:18 »

oCu o mica corectie vreau sa vin in ajutor la ce a spus Cosmin, referitor la bandajele de roata, cauta vopse de culoarea otelului, (seel exista doua nunte din pacate nu mai stiu de la ce firma dar exista cea de culoare metalica si cea intarita care e mai inchis si albastrui, ultimul fiind real culoarea la locomotivele cu aburi.
Multumesc pentru atentie Janos
memorat
Pagini: 1 [2] 3 4   Mergi Sus