Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 [2]   Mergi Jos

Autor Subiect: Operatiunea Cobra  (Citit de 11077 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #15 : 18-01-2010, 15:40:17 »

Si...... cam asa speram sa arate viitoarea diorama
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #16 : 18-01-2010, 16:10:21 »

Pentru vopsirea pietrei cubice am recurs la ajutorul vopselelor acrilice , dar si la unele artificii tehnice invatate pe perioada anilor de modelit. Ca prim strat de baza am folosit un negru cu o tenta de gri afumat ,diluat cu alcool izopropilic de concentratie ridicara 99,6%. Inainte ca aceata vopsea sa se usuce in totalitate am inceput sa tamponez zona piturata cu tampoane de vata imbibate in prealabil in alcool izopropilic , iesind cam ceea ce se vede.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #17 : 18-01-2010, 16:17:51 »

Pentru a obtine un drum cat mai aproape de realitate , si pentru a nu apare diferente foarte mari la final ,am aplicat tot acum si capacele gurilor de canal si a celor de scurgere realizate din policarbonat, scobind locasurile acestora, si aducandule la nivel cu piatra cubica.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #18 : 18-01-2010, 16:37:59 »

Tamponarea cu alcool am continuat-o si dupa ce am mai aplicat vopsele acrilice de diferite culori in straturi succesive, diluate mai mult sau mai putin. Am mai folosit 3 nuante de gri 2 nuante de sand (nisip) si 2 nuante de maro. La final a iesit culoarea care se vede (in stadiul actual de realizare al dioramei). Pentru realizarea pamantului care se observa in zonele de culoare maro, am folosit rumegus foarte fin pe care l-am amestecat cu aracet si ipsos obtinand un fel de chit aplicat cu pensula, pentru a crea o zona cat mai apropiata de cea naturala. Dupa uscarea acelor zone , am pulverizat in doua straturi succesive, cu ajutorul aerografului, 2 nuante de maro-pamantiu, incepind cu o nuanta putin mai inchisa la culoare.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #19 : 18-01-2010, 21:07:15 »



Aici imi place cel mai mult cum arata, zici ca este un drum real fotografiat de undeva de sus  :16:
Un sfat, dupa ce apesi butonul pentru poza mai zaboveste o clipa in aceia?i pozi?ie, poate ai timpul de expunere prea mare setat la aparat.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #20 : 18-01-2010, 22:02:12 »

La toate acestea , am inceput printre altele sa lucrez la ruine: una dintre ele , dintr-o casa sa o transform intr-o cafenea, iar a doua ruina , intr-un grajd de ferma.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #21 : 18-01-2010, 22:11:21 »

Cuprins de entuziasm si euforie, in paralel cu toate acestea am inceput lucrarile si la alte maruntisuri dar si la unele blindate care-si vor avea locul pe diorama. La toate acestea am realizat si o baricada de sarma ghimpata care, sincer vorbind, nu a fost usor de realizat si foare costisitoare din punct de vedere al timpului alocat . Dar ce sa faci ?? :20:  mai trebuie si asa ceva.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #22 : 18-01-2010, 22:36:46 »

Intrand in sfera machetelor, am inceput asamblarea modelului  de camion american, foarte raspandit in perioada razboiului, de fapt cel mai des intalnit . Este vorba de US-6 STUDEBAKER de 2,5 tone, la care cu regret o spun, nu ma asteptam sa-mi dea atatea batai de cap. La acest model trebuie sa recunosc ca am muncit mult mai mult (referitor la volum de munca) de cat la diorama din stadiul de ,,drum pietruit" . Nemultumit fiind de calitatea de turnare a unor piese ( foarte deformate, cabina torsionata si multe alte neajunsuri) , inarmat cu multa rabdare , cofeina si .... distonocalm am inceput prin a reface sasiul masinii integral, a cabinei, si o parte de motor, dupa planuri si documentatie aferenta. Puse una peste alta, decat sa fi achizitionat acest chit, care nu a fost ieftin de loc, mai bine realizam macheta dupa planuri, si ramaneam cu banii in buzunar, dar.... a iesit cam asa , dupa cum spunam- distonocalm, algocalmin(ptr. durerile de cap) si nopti nedormite.
 
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #23 : 18-01-2010, 22:38:53 »

Eu unul cred ca a iesit bine  :20:
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #24 : 18-01-2010, 22:48:21 »

Fiind deja patit , am optat pentru o firma care nu ma dezamagit, asa ca am ales DRAGON ptr. tancul american SHERMAN si pentru semisenilatul M1 A2 Half -Truck, care...... superbe, ceva gen SHIPYARD la nave cu vele din carton, numai ca DRAGON la blindate din plastic.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #25 : 18-01-2010, 22:49:55 »

si..... din pacate inca nu sunt gata. :20:
memorat

Horia MODEL IST

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #26 : 19-01-2010, 21:06:51 »

Abea astept sa o vad gata!
memorat

SORY1976

  • Vizitator
Re: Operatiunea Cobra
« Răspuns #27 : 06-10-2010, 21:31:23 »

Salutare...e super diorama fara cuvinte serios, e  opera de arta

Respect maxim
memorat
Pagini: 1 [2]   Mergi Sus