Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Cateva intrebari...  (Citit de 319 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

NIKE13

• Modelist
  • Mesaje postate: 284
Cateva intrebari...
« : 10-04-2023, 11:31:54 »

Mai intai anunt ca anul asta nu particip la concurs pentru ca am "santier" in casa. Am de modificat tot aspectul (parchet, faianta, gresie etc...) :20: Totusi le urez succes tuturor participantilor :27: . Intrebarea mea (prima intrebare) este de ce nu trebuie sa se construiasca machete folosind planurile din revistele cerute , avand revista neaparat cumparata si nu se da voie sa se rescaleze? Ma gandesc ca nu aveti un contract sau ceva de domeniul asta cu acele reviste. La urma urmei nu facem comert ilicit cu machetele construite de noi, iar revistele care le avem fizic sau descarcate de pe internet sunt pentru uzul propriu. Deocamdata astea ar fi primele intrebari, si ma gandesc ca multi vor sa participe la concurs dar ori nu au posibilitatea sa cumpere acele reviste, ori sa faca acele machete cu reviste descarcate de pe internet. 
memorat

DragosP

• Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1314
  • Est modus in rebus.
Re: Cateva intrebari...
« Răspuns #1 : 13-04-2023, 21:06:05 »

revistele care le avem  descarcate de pe internet sunt pentru uzul propriu.
Iti raspund eu. Pe motiv de copyright care in Romania e legiferat. Din moment ce participi la un concurs nu se mai chema ca sunt pentru uz propriu...asta presupunea sa le faci si sa stii doar tu de ele.papermodel.ro nu e vreo multinationala cu juristi si avocati. Sunt doi oameni care tin "flacara aprinsa" exclusiv" din pasiune, fara a avea vreun profit, chiar dimpotriva...Desi practic e putin probabil, teoretic administratorii forumului ar putea fi dati in judecata in baza legii 8/1996 actualizata in 2023. De aceea nu vrem sa ne complicam viata inutil.

memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus