Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3]   Mergi Jos

Autor Subiect: Amintiri , amintiri ........... amintiri  (Citit de 17464 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #30 : 01-06-2010, 18:45:36 »

Un nou model scos de la naftalina , varianta a II-a a Wz 28 Armored Car. De ce spun a II-a , deoarece acesm model este pe senile , o varianta destul de reusita a predecesorului sau.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #31 : 01-06-2010, 18:48:20 »

...... dar din pacate trecerea timpului si-a pus amprenta. Nu mai are decat o aripa , iar carligele de remorcare din spate, lipsesc cu desavarsire.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #32 : 03-06-2010, 11:01:21 »

           Eu stiu ca din modestie te tot plangi de vechimea si amprenta timpului asupra modelelor, ca sa nu te laudam noi ca ce bine ti-a iesit patinarea.
                                            Spor!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #33 : 03-06-2010, 12:00:35 »

Are dreptate traian, eu le-am vazut ?i zici ca sunt facute acum o luna, sunt faine nu mai  :'( 
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #34 : 03-06-2010, 12:37:12 »

eu le-am vazut ?i zici ca sunt facute acum o luna ........
Ce bine era daca le faceam acum o luna , da...... de GAZ tot n-ai zis nimic, asa ca zic eu.
 Pot sa spun cu mana pe suflet ca dragul nostru PAPY saliva la vechitura mea mai rau ca un copil la o bucata de ciocolata. Sper ca asta a fost un impuls destul de elocvent pentru a demara lucrarea la GAZ-69 numarul III , deci ........ eu unul astept !!!! << Asa ai promis , si promisiunea e mai rea decat ...... obligatia. >>
  Sunt cu ochii pe tine  :13: :10: :10:
       SPOR.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #35 : 03-06-2010, 13:00:42 »

saliva la vechitura mea mai rau ca un copil la o bucata de ciocolata
A?a-i cu machetele astea  :20: , ma apuc ?i de minuna?ie cat de curand.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #36 : 03-06-2010, 16:54:47 »

si ce este mai dureros e ca acei oameni, care au murit la revolutie, se pare ca s-au sacrificat in zadar.

Aici te-as contrazice , faptul ca noi putem discuta pe un forum cam ce ne trece prin cap fara sa ne gandim la eventuale consecinte si poti ajunge de exemplu in Spania cu pasaport si nu trecand Dunarea inot pe la sarbi e o dovada ca sacrificiul lor nu a fost chiar in zadar.

Pacat ca GAZ-ul nu a mai fost reeditat de nimeni, dar... nu se stie.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #37 : 03-06-2010, 17:05:27 »

varianta a II-a a Wz 28 Armored Car. De ce spun a II-a , deoarece acest model este pe senile , o varianta destul de reusita a predecesorului sau.

Wz. 28 nu a avut 2 variante , ceea ce tu numesti varianta doi e de fapt alt vehicul Wz.34 . Cel din urma a fost construit dupa Wz. 28 adica predecesorul sau e Citroën-Kegresse B2 10CV nu wz. 34. 34-ul l-am construit si eu dar intr-o varianta semi-fantastica ( inmatriculare croata - partea reala, camuflaj imaginat de mine deoarece nu am gasit nici o poza cu cele croate dar stiu ca au fost )
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #38 : 03-06-2010, 18:07:37 »

Multumesc Dragos pentru corectare :14: , dar ....... :20: omul mai greseste. Mi-ar fi placut sa vad modelul realizat de tine , cine stie , poate..........
   :14: :14:
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #39 : 03-06-2010, 21:46:06 »

Aici te-as contrazice , faptul ca noi putem discuta pe un forum cam ce ne trece prin cap fara sa ne gandim la eventuale consecinte si poti ajunge de exemplu in Spania cu pasaport si nu trecand Dunarea inot pe la sarbi e o dovada ca sacrificiul lor nu a fost chiar in zadar.

Pacat ca GAZ-ul nu a mai fost reeditat de nimeni, dar... nu se stie.

Insa scopul primordial al sacrificiului lor nu cred ca a fost chiar acesta. In tara prea multe nu s-au schimbat.
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #40 : 03-06-2010, 22:56:19 »

Mi-ar fi placut sa vad modelul realizat de tine , cine stie , poate..........
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #41 : 04-06-2010, 06:59:19 »

Tare frumos, dar totusi, de ce le tii ascunse? Ar fi nemaipomenit daca tu , si multi altii v-ati etala minunatiile intr-un topic , sau daca nu chiar aici , cu cateva vorbe despre fiecare model in parte , asa ca toate fiind spuse , puneti mana pe  :22:  si..... la treaba, ca doar asa mai uitam de toate grijile si problemele care ne inconjoara , si de stresul cotidian in care ne afundam tot mai mult pe zi ce trece.
 Inca o data, foarte frumos modelul, si ..... la mai multe. :14: :14:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #42 : 04-06-2010, 20:48:18 »

Nu tin nimic ascus doar ca e vorba de modele realizate mai demult, dar nu-i bai fac un topic cu "vechiturile"
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Amintiri , amintiri ........... amintiri
« Răspuns #43 : 05-06-2010, 09:05:43 »

.. faptul ca noi putem discuta pe un forum..... poti ajunge in Spania cu pasaport si nu trecand Dunarea inot.. e o dovada ca sacrificiul lor nu a fost chiar in zadar.

      Dragos, prieteneste si fara nici o urma de rautate te intreb, tu chiar crezi in lucrurile astea? Am tot respectul si regretul pentru cei care au murit dar din ceea ce se stie nu a fost sacrificiu ci macel iar idealurile pentru care au cazut au fost ingropate odata cu ei. Ce a mai ramas a fost si este in continuare calcat in picioare de o adunatura de nemernici.
                                                                 Pacat
memorat
Pagini: 1 2 [3]   Mergi Sus