Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Sultan Ahmet Camii  (Citit de 4009 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claurss

  • Vizitator
Sultan Ahmet Camii
« : 08-05-2012, 22:17:02 »

Ca sa pastrez trendul de anul trecut, am sa ma inscriu in concurs la sectiunea terestre, tot cu un lacas de cult. Daca anul trecut am bifat crestinismul, anul acesta trecem la islam. :) La anul o sa vad ce religii mai abordez.  :20:
Este o macheta free, luata de aici http://cp.c-ij.com/en/contents/3153/03354/index.html. De multa vreme intentionam sa o construiesc.
M-am intors la prima mea dragoste, machetele din hartie foto. Cu asta am inceput sa "modelesc" si-mi sunt dragi.
Imagini cu primele planse A4 scoase la imprimanta. Sunt printate pe hartie foto A4 semi-lucioasa.

Daca-mi va fi validata inscrierea, revin cu detalii.  :14: 
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #1 : 08-05-2012, 22:37:24 »

Am verificat, e ok. Allah sa fie cu tine!
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #2 : 08-05-2012, 23:53:57 »

Multumesc Wittman40.  :14: 
Asadar, Sultan Ahmet Camii, sau, dupa cum o cunoaste lumea pe la noi, Moscheea Albastra, este una dintre perlele batranului Levant. Asezata in Istambulul istoric, este  sora mai mare si mai faloasa a batranei Hagia Sophia, sau Sfanta Sofia, vechea catedrala patriahala a Bizantului, transformata la caderea Constantinopolului, in 1452 in moschee. In anul 1609, sultanul Ahmed (sau Ahmet) Intaiul, probabil influentat de ideea ca Hagia Sophia era, la urma urmei, o ctitorie ghiaureasca, decide sa construiasca o moschee mai mare si mai frumoasa, asezata, culmea, vis-a-vis de vechea catedrala, si oarecum in oglinda:


Asa a inceput constructia Moscheei Albastre, terminata in anul 1616. Arhitect a fost  Mimar Sinan, unul dintre cei mai mari arhitecti ai imperiului, si cel mai de seama reprezentant al curentului clasic otoman.
Stliul arhitectural este oarecum neobisnuit pentru o moschee clasica din acea perioada. Au fost incorporate elemente de arhitectura bizantina, datorita faptului ca trebuia sa semene cu vecina sa, iar cele 6 minarete care o strajuiesc  - doua au fost adaugate ulterior, cu derogare speciala de la Mecca -  ii confera unicitatea sa. Este singura moschee din lume cu 6 minarete - moscheile au 4 minarete.
Interiorul este absolut fabulos, incarcat si foarte detaliat, in stilul arab, decorat cu zeci de mii de placi de de ceramica de Iznik albe si albastre - de unde si numele de Moscheea Albastra.

Un site foarte, foarte fain, unde puteti admira interioarele si exterioarele - daca va intereseaza, desigur -  aici:

http://www.3dmekanlar.com/blue_mosque.htm
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #3 : 09-05-2012, 18:14:26 »

MOOAAAAA !!!!!!  :1: :1: :1: M-ai spart. :9: Daca nu faci si interiorul te desfintez. :10: :10:
 In rest.......... No Coment !!!!! dar....... :13: :13: sunt cu ochianele pe lucrarea ta ca pe butelie..... de fapt mai ceva. :14: :14:
 P.S. Am un vecin care a vazut-o pe viu. Dupa cum mi-a descris-o si la pozele pe care le-am vazut la el .... ..mi-am propus ca pana dau coltu , tre* sa o vad neaparat, daca n'oi putea in viata asta?! da... promit solemn in fata lui Allah ca in urmatoarea viata tot o vizitez.
 P.P.S    Ce misto ...... am sa-i dau lincul vecinicului sa si-o faca , nu de alta.... da m-am prins ca-i deja turbat si vrea cu tot dinadinsul o macheta a Moscheei Albastre.
 
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #4 : 10-05-2012, 15:20:57 »

Claurss Bafta si sa iasa ceva super. Asa cum am mai spus este loc sub soare pentru toti deci mult succes ! Stima  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

SORY1976

  • Vizitator
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #5 : 11-05-2012, 21:04:50 »

Salutare si spor la treaba...

RESPECT MAXIM
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #6 : 14-05-2012, 03:38:14 »

Multumesc tutror de incurajari.  :)
Daca nu faci si interiorul te desfintez. :10: :10:

 
Cu interioru-i mai greu. Poate ii scriem un mail lu' nenea Umekawa ala de-a proiectat macheta sa faca si niscai interioare. :20:
Am inceput si eu lucrul:


memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #7 : 25-05-2012, 00:05:47 »

Asa este. N-am mai pus poze de mult. Meritam sa fiu tras de urechi.  :20: Ma zbat printre mii de turnuri, turnulete si cupole.


memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Sultan Ahmet Camii
« Răspuns #8 : 09-06-2012, 00:19:19 »

Datorita faptului ca , Claurss nu a mai postat nimic timp de 2  saptamani (ultima postare fiind in data de 25-05-2012), desi a fost avertizat  ne vedem nevoiti sa-l  eliminam din concurs.
 Procedura se executa conform regulamentului aliniatul 3 din Desfasurarea Concursului.
 "-         Pe    perioada desfasurarii concursului, concurentii vor prezenta cel putin  o  data pe  saptamana minim doua imagini cu etapa de constructie a   modelului. Nu se admit poze de dimensiuni exagerat de mici, care   prezinta neclaritati sau imagine tulbure , acestea v-or fi sterse iar   participantul va fi rugat sa posteze poze de o claritate cat mai buna  si  la dimensiuni acceptabile. Se  admit doua saptamani fara postare de   imaginii pentru eventuale  imposibilitati dar cu conditia postarii in   saptamanile respective a unei  motivatii de pe orice sistem din reteaua   de internet. "
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus