Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12   Mergi Jos

Autor Subiect: Halny , Nava de salvare de tip R-17  (Citit de 73517 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin77

  • Modelist
  • Mesaje postate: 412
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #150 : 05-07-2013, 20:38:59 »

Merci Tavi. Atunci o sa incerc cu acrilice. La culori / combinatii nu prea am experienta. Scuze pentru off-topic.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #151 : 05-07-2013, 20:49:50 »

Florine...... nu-i bai. Spor la mixat culorile  :)) :))  Acu sa revin la oile din a*ist topik........ dupa ce am bulit 4 bucati servo minuscule in incercarea de hakuire (deci.... nu-s bun de haker  :20: :20: ), si cand zic bulite...... zic bulite, adica si-au gasit locul exact la cosul de gunoi ( uite cum sau dus pe garla aproape 600 lei - daca afla "my wife" ma spanzura ) incerc cu cel mai mic pe care-l mai am (da asta-i mai mare decat precedentele cu aproape 1 cm)..... si daca-l bulesc si pe asta...... i-mi bag picioarele in el radar si sa-l faca............  :23: :23: :23:  Mos Craciun.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #152 : 07-07-2013, 09:59:12 »

Greu..... foarte greu merge treaba. Din migala in si mai multa migala. Catargul in proportie de 80% finalizat....... mai am mici..... cabluri de intins, cateva doze de legatura, cateva antene si antenute , de finalizat tevile de evacuare a gazelor arse de la motoarele diesel, potaia de radarsi antena goniometrica. Intre timp au inceput sa apara si..... dracoveniile de lumini la catarg. Pentru moment numai cele 3 de culoare rosie ( 2 lumini rosii suprapuse semnalizeaza bordul in care se face salvarea) -una rosie suprapusa peste una alba arata bordul liber prin care se poatre trece...... urmeaza cele 5 albe si una bucata albastra ( reprezinta faptul ca are la remorca ...materiale inflamabile), lumina de remorca (galbena) si.... eclipsa, deci.... mai am de bibilit la lumini  :8: :8: :8:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #153 : 07-07-2013, 10:23:14 »

Apropo de  :8: :8: :8:  te rog eu lasa zidul in pace maestre ca nu este el de vina  :)) .
Acum pe bune oricat ai migali la ea nu este prea mult la cat de superba a iesit . Felicitari pentru realizare inca o data si spor in continuare.
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #154 : 07-07-2013, 10:38:36 »

Cosmine.... cu zid sau fara......... tot tre sa sa dau cu capu de ceva........ Nu stiu daca intelegi, da .....la ce "meniu" m-am bagat .......... vai staua mea. O nebunie din toate punctele de vedere...... Pozele nu sunt atat de graitoate, dar daca l-ai vedea life..... categoric ai declara raspicat ca-s nebun de-a binelea si cazut in cap cu acte in regula.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #155 : 08-07-2013, 15:01:44 »

Aazi noi probe de navigatie cu Halny. Am mai umblat nitel la greutate, verificat etanseitatea si eficacitatea sietemului de racire nou instalat.......... pana acum totul e mai mult decat bine......... continui cu partea de becuri la catarg.... Pana se incarca cele 3 filmulete pe contul de youtube......... 3 poze
memorat

tavi

  • Vizitator
memorat

tavi

  • Vizitator
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #158 : 08-07-2013, 15:26:05 »

Fantastica realizare, e foarte fain felicitari!
memorat

tavi

  • Vizitator
memorat

florin77

  • Modelist
  • Mesaje postate: 412
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #160 : 08-07-2013, 23:45:35 »

Cool!  :27: :16: :27:  Are si viteza!Dupa ce termini instalarea becurilor ar fi frumos o proba si noaptea.Felicitari!  :16:  Este de-a dreptul minunat ce poti sa faci.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #161 : 13-07-2013, 10:21:17 »

MultamFlorine pentru aprecieri. Cu siguranta v-or venii si pozele de ...noapte, cu iluminatul afernt , dar pana acolo......... avem cale lunga de batut, si multtttttteeeeee mamaligi de amestecat  :9: :9: :9: .  .......................................................................................... Domnilor.......... ieri am intrat in posesia retului de leduri, in sfarsit , dupa 2 luni de asteptare (atat a durat comanda) de ieri sunt fericitul posesor a unui kilogram de .....becuri, bece, leduri, licurici .......sau cum drek'u s-or mai numii. Tot de ieri....... multumita lui Ary  :14: :14: :14: :14:  am intrat in posesiunea vopselei albe dedicata mazgalirii fara regrete a cabinei dar si a unui recipient de rasina+fibra necesara retusurilor cabinei (ca sunt multe rau) Ei....... acum ca partea de iluminat este completa (partial completa) pot sa ma apuc linistit de ....... leduit, vacsit* ....si abia la final de ....barcuit  :2: :2:  Deci..... sa fac o mica rectificare, dragilor, ca numar total de leduri care v-or intra in burdifanul balenei si prin te miri ce cotloane.......... se zice cam asa : 20 buc albe, 15 buc portocalii, 5 rosii, 1 verde si unul albastru...... deci total : 42 bucati . Acu ca sunt multe, ca sunt putine .... stabiliti si decideti voi , ca eu...... " daca mi-s cu capu" si-s mai mult decat "putin" nebun............... :20: :20:
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #162 : 23-07-2013, 15:13:49 »

Domnule Tavi daca faci minunile astea dupa ce mananci mamaliga te implor trimite-mi si mie o portie macar. Te roggggggg ....  :))
Acum serios superba lucrarea. Felicitari !
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #163 : 22-03-2014, 16:02:39 »

Domnilor.......... dupa o foarte lunga absenta incerc sa revin cu ....d'ale mele. Chiar daca a trecut mult, ei bine.......... Halny a ajuns la final, si fara prea multe comentarii , cateva filmulete , apoi poze    :14:

https://www.youtube.com/watch?v=Rxe-rsPo-v0

https://www.youtube.com/watch?v=2KVO694jwqE
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Halny , Nava de salvare de tip R-17
« Răspuns #164 : 22-03-2014, 16:22:13 »

.....si dat la apa

https://www.youtube.com/watch?v=Uy3YS1nCEbg&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=axdhxondsvg
memorat
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12   Mergi Sus