Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Albatros DVa Airfix 1/72  (Citit de 2173 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Albatros DVa Airfix 1/72
« : 14-05-2012, 21:01:46 »

AM reusit sa termin o macheta noua de la firma Airfix, nu va sfatuiesc la nimeni aceasta firma caci este foarte mult de chinuiala cu ea si mie doar cu multa rabdare si niste inbunatatiri mi-a reusit asa cum o vedeti.

   
   
 
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1313
  • Est modus in rebus.
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #1 : 14-05-2012, 21:09:06 »

nu va sfatuiesc la nimeni aceasta firma caci este foarte mult de chinuiala cu ea   

Odata intrat pe mana ta nu avea cum sa iasa ceva rau. Succes in lupta cu ceasca de cafea  :)) :)) :))
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #2 : 14-05-2012, 21:10:50 »

Foarte fain ti-a iesit gandacu. Inafara de un mic silwering la decalul de pe aripi si la unul de pe fuzelaj..... e perfect. Am si eu kitul, de la acelasi producatot... da sincer imi cam vine sa-l arunc. Mult de munca, cam .....pe langa ,fata de original, dar in Brailless (scara orbilor-1:72) merge. Cam cochetez cu 1:48 de la Eduard (il am si pe asta)...... alta Marie cu alta palarie. :)) :))
 Spor . :14: :14:
 P.S. Mai bine puneai o aspirina.... era mai elocventa. Cescuta aia de cafea e GIGANTICA pe langa biscuitele ala minuscul. :)) :))
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #3 : 14-05-2012, 21:27:27 »

Foarte migalos a fost sa-i intind firele intre aripi si roti mi-a trebuit ziua de ieri ca sa-l termin. Defapt macheta e vopsita cu pensula si am avut ce bibili si cu vopsitul.
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #4 : 14-05-2012, 21:41:43 »

Pentru racorduri la aripi ce ai folosit ?????? Fir de plumb , cumva ????? si daca DA... de unde, ca eu stau foarte prost cu el , mai am cam 2 m
 Am remarcat mazgaleala la pensula, dar ...sincer/.... arata OK.
 O mica carcoteala si gata........ la coafa elicei ai o hiba urata foc , din poze pare ca s-a scurs vopseaua, dar asta se rezolva cu niscaiva hartie abraziva si cu nitel de "vacsea" daia rosie  :27: :27:
 P.S. In prima poza se vede cel mai bine, chiar deasupra palei , si gata.... nu mai zic nimic..... nu de alta , da nu vreau sa o incasez  :21: :21:
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #5 : 14-05-2012, 21:48:22 »

Fir de pescuit de 0,08 dar la elice a trebuit sa tai niste carton ca si distantier fiindca nu s-a potrivit deloc cu intrarea in motor de acolo rezulta problema cu vopsitul, in doua cuvinte, ramine asa.
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #6 : 15-05-2012, 09:24:26 »

Imi place mult  :27: , felicitari. 
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #7 : 15-05-2012, 10:08:11 »

Dumnezeule ... Ca de fiecare data cand vad lucrarile tale imi vine sa ma bat pese maini.  :8:   :)) . Am vazut ce a scria Tavi s nu -l pot contrazice pentru ca vede lucruril mai ok decat mine dar din punctul meu deveere esti GENIAL. Cu riscul dea ma repeta stiu ca este prea putin pentru tine si munca ta dar sincer
 
 
                                             :27:  FELICITARI  :27:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: Albatros DVa Airfix 1/72
« Răspuns #8 : 15-05-2012, 13:20:22 »

mersi baieti, intr-adevar are mici probleme dar din avion nu se vede si nici nu mai retusez nimic caci m-am saturat de aceasta macheta, prea multa bataie de cap mi-a dat, nici asa nu o fac la expozitie ci pentru mine, defapt a fost o macheta comandata de cineva dar pina la urma din lipsa banilor a ramas in vitrinele Wittman :)
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus