Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3] 4 5   Mergi Jos

Autor Subiect: HMB Endeavour  (Citit de 21277 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #30 : 19-03-2011, 22:19:41 »

Multumesc de lamurire. :14:

        Faci o confuzie intre caviliera/cavile care au alta forma constructiva, alta pozitie si alta destinatie.

Dar totusi, astea indicate cu sageti ce sunt, ca fac parte integranta din numitul vinci ?



memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #31 : 19-03-2011, 23:19:50 »

  Alea intr-adevar sunt caviliere cu cavile in ele dar intrebarea nu era referitor la ele, sau am inteles eu pe langa. Sint vinciuri care au montat pe ele caviliere si asta nu neaparat pentru deservirea lor ci pentru a se face economie de spatiu in montarea unor suporti solizi separati.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #32 : 19-03-2011, 23:24:41 »

Am inteles, sa traiti ! :)
Nu ca n-as fi putut sa traiesc fara asta, dar incerc sa-mi imbogatesc vagile cunostinte despre corabii, si credeam ca tot ansamblul asta are un nume aparte. 
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #33 : 20-03-2011, 22:38:04 »

Am mai mesterit cate ceva :



Timona:



Si un fel de spirai cred, cu un grilaj deasupra, la care m-am muncit de mi-au facut ochii ca la melc  :28:




memorat

tavi

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #34 : 20-03-2011, 22:59:43 »

 :16: :16: :16:  Excelent. Frumos lucrat. :14:
 Ti-am promis ceva. Nu te-am uitat, dar....... am omis sa facem schimbul de mailuri  :9: :9:
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #35 : 20-03-2011, 23:00:29 »

Ti-am trimis PM
memorat

Morden

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #36 : 21-03-2011, 10:56:14 »

timona arata bine...poate dai si niste detalii (in caz ca nu e secret si daca vrei) cum si din ce ai mesterito...
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #37 : 21-03-2011, 12:50:27 »

         Arata si mai bine daca gogoloaiele alea de la capatul cavilelor nu erau ca cele de la levierul de viteze de la masina. Cavilele au capetele fusiforme, cam cum sunt manerele clasice de pila. De fapt, cam asta si sunt practic, niste manere. Nu as vrea sa te supere insa am inteles ca esti interesat sa afli cat mai multe. Eu ma ocup mai putin cu latura de ce bine a iesit si mai mult de cea cu de ce nu e bine si cum trebuia sau cum ar fi bine. In constructia unui model se disting doua aspecte esentiale: sau il lucrezi dupa standarde sau cat de cat in ele si poti spune ca ai realizat o macheta sau lucrezi cum e mai la indemana si cu ce gasesti si atunci te axezi pe artizanat. Intre cele doua e distanta mare.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #38 : 21-03-2011, 13:36:26 »

poate dai si niste detalii (in caz ca nu e secret si daca vrei) cum si din ce ai mesterito...

Nu e nici un secret. Cu poza asta cred ca o sa te lamuresti:



Spitele si manerele sunt de fapt ace cu gamalia din plastic taiate. Restul e cartonul din kit.  :)
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #39 : 21-03-2011, 13:41:30 »

         Arata si mai bine daca gogoloaiele alea de la capatul cavilelor nu erau ca cele de la levierul de viteze de la masina. Cavilele au capetele fusiforme, cam cum sunt manerele clasice de pila. De fapt, cam asta si sunt practic, niste manere. Nu as vrea sa te supere insa am inteles ca esti interesat sa afli cat mai multe. Eu ma ocup mai putin cu latura de ce bine a iesit si mai mult de cea cu de ce nu e bine si cum trebuia sau cum ar fi bine. In constructia unui model se disting doua aspecte esentiale: sau il lucrezi dupa standarde sau cat de cat in ele si poti spune ca ai realizat o macheta sau lucrezi cum e mai la indemana si cu ce gasesti si atunci te axezi pe artizanat. Intre cele doua e distanta mare.

Nu ma ierti de loc.  Daca zic ca toata timona are 1,5 cm diametru am circumstante atenuante ?  :)
Stiu ca nu arata bine, stiu ca trebuiau sa fie fusiforme, am incercat cu scobitori, dar sunt prea mari. Am incercat sa modific forma "gogoloaielor"cu o piatra montata pe minifreza dar plasticu'ala e al naibii de tare si la dimensiunile astea am reusit doar sa-mi pilesc niste degete. Nu stiu din ce as fi putut sa le fac. Kitul de carton nu-mi da tipar nici pentru spite nici pentru manere. Daca imi dai o idee pot sa o refac.  :14:
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #40 : 21-03-2011, 14:03:51 »

 
Daca imi dai o idee pot sa o refac. 
Forma o poti da cu putin aracet, orice ai pune in capul unui bold va fi prea mare, eu asa am facut.  :14:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #41 : 21-03-2011, 21:25:07 »

Nu ma ierti de loc.  Daca zic ca toata timona are 1,5 cm diametru am circumstante atenuante ?

    Te asigur ca nu e cu rautate, o fac din respect pentru munca ta si nu ai nici o circumstanta. Timona lui Papy de la Leocadia e ceva mai mica si uite si tu cum a iesit. Nu sunt solutii standard dar o solutie de baza la toate problemele in modelism e inventivitatea si experimentarea. Nu stiu de ce scule dispui dar din scobitori prinse in pensa la o minifreza se pot scoate cavile super fara a pili din degete. Cea mai comoda metoda ramane cea aplicata de Papy si nu numai pentru timona ci si pentru cavilele de manevra. Merge si cu fir subtire de ata de preferat dat fiind dimensiunile sa fie sintetic, scos dintr-o tesatura supraelastic, care se intinde si e foarte subtire, bobinat pe capatul spitei si apoi pensulat cu aracet. Din bobinare ii poti da ce forma vrei.
  Trage-l pe Tavi din cand in cand de maneca, are o multime de asi in ea si poate mai scapa cativa pe masa.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #42 : 21-03-2011, 23:43:20 »

Sub sloganul: orice sut in partile posterioare e un pas inainte, am aplicat o "zeama de patent" pe gogloaie si am trecut la aracet.



Cred ca e ceva mai aproape de adevar acum...
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #43 : 21-03-2011, 23:54:20 »

  :27:   acum e mult mai bine.  :11:
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: HMB Endeavour
« Răspuns #44 : 22-03-2011, 22:43:15 »

Un cabestan:



Si una din cele patru pompe de santina (o sa le lipesc si apoi mai fac poze):


memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5   Mergi Sus