Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: 1 2 [3]   Mergi Jos

Autor Subiect: SVD Dragunov  (Citit de 14566 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

florin77

  • Modelist
  • Mesaje postate: 412
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #30 : 03-07-2013, 22:52:12 »

Arata foarte bine.  :27:  Spor in continuare!
memorat

Wittman40

  • Modelist
  • Mesaje postate: 1525
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #31 : 04-07-2013, 22:38:40 »

O mica problema la imbinari, dar in rest e frumos
memorat

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #32 : 05-07-2013, 09:32:08 »

Frumos pana acum dar vezi la imbinari pe canturi trebuie retus. Eu la multe dintre mac hete am inceput sa nu mai suprapun cartonul ci fac lipirea cu adaosuri pe spate cu un carton care daca suprafata nu este dreapta poate fi decupat in lipsa pentru mai multe daca ai nevoie contacteaza pe PM si iti explic mai in detaliu. Bafta in continuare.
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #33 : 05-07-2013, 12:52:00 »

hm... nu stiu cum sa remediez problema.. cartonul asta e foarte gros. poate dupa ce o termin mai scot inca o data pe hartie subtire si lipesc peste, ca sa maschez imbinarile? as dori sa va cer ajutorul in legatura si cu urmele albe de pe ici, pe colo! :6: cum pot scapa de ele? daca trebuie vopsite, ce culori sa folosesc?(imi cer scuze ca va cer ajutorul insa sunt cam neexperimentat, si vreau totusi sa-mi iasa foarte fain pusca!)
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

Cos

  • Modelist
  • Mesaje postate: 837
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #34 : 05-07-2013, 13:13:35 »

Domnule si eu aproape tot ceea ce stiu am invatat de la oamenii nemaipomeniti care activeaza pe acest site. Urmele de pe muchia cartonului pot fi diminuate sau chiar ascunse cu ajutorul unei carioci in culoarea (sau cat mai aproape de ea) piesei respective. De asemenea surplusul care se foloseste pentru a lipii doua piese (cel care intra sub partea vopsita si nu se vede) eu de obicei il inlatur si pun cele doua parti ale piesei cap in cap iar in interiorul imbinarii lipesc un adaos care leaga imbinarea astfel incat sa nu se mai vada muchia de deasupra. Inainte insa de a face asta este bine sa incerci asta pe o piesa care nu este de folos ca sa poti exersa. Eu cel putin asa fac. O zi buna sa ai si este bine sa ai in vedere si alte pareri ale celor care sunt mult mai experimentati decat mine.
Stima si respect sincer  :14:
memorat
"Pastreaza, in sufletul tau, un loc secret in care sa se poata aduna visele si, astfel protejate, sa infloreasca si sa creasca."-Louise Driscoll

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #35 : 05-07-2013, 21:01:57 »

Astazi am mai lucrat ceva. :11: am terminat practic lungimea pustii. mai am doar patul, luneta si tragaciul de facut :12: Poze:
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #36 : 05-07-2013, 21:02:44 »

Inca una :20: asa mare bataie de cap mi-a dat manerul asta (nu stiu cum ii se spune :9: )! am stat vreo 20 de minute numa ca sa-l lipesc.
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #37 : 05-07-2013, 21:10:07 »

As dori sa-i multumesc domnului Cosmin pentru ideeile si ajutorului acordat! ;) de micile retusuri ma voi ocupa la final! Oricum, nu mai este mult pana atunci!  :))
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #38 : 06-07-2013, 22:15:22 »

Astazi am terminat pe jumate patul! :11: in vreo 3-4 zile e gata pusca, dupa care va urma retusarea, recolorarea, and so on... :12: Astept pareri\sfaturi(daca vreti ::) )
Poze:
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

aeroclubploiesti

  • Modelist
  • Mesaje postate: 311
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #39 : 06-08-2013, 15:00:18 »

Sper ca este gata pusca. :27:
memorat

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #40 : 15-08-2013, 22:27:50 »

Aproape. mai am luneta. rog staff-ul site-ului sa nu inchida inca topicul.
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

Cristi

  • Modelist
  • Mesaje postate: 205
  • Gotta love the MiGs!!
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #41 : 16-08-2013, 11:40:58 »

Dupa o pauza cam prea lunga, am reusit in sfarsit sa finalizez patul, mai am luneta si apoi ma voi apuca de vopsit, reparat si retusat. Patul terminat(Stiu ca arata cam neglijent lucrat insa am ramas fara culori, si nu am reusit sa acopar urmele albe):
memorat
,, We don`t need no education, we don`t need no thoughts control!"-Pink Floyd

SORY1976

  • Vizitator
Re: SVD Dragunov
« Răspuns #42 : 23-09-2013, 17:16:41 »

Frumoasa arma....spor la treaba man
memorat
Pagini: 1 2 [3]   Mergi Sus