Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Zburatoare  (Citit de 4012 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

traian

  • Vizitator
Zburatoare
« : 03-11-2009, 02:20:54 »

 Ceea ce urmeaza e din vina lui Dragos. As fi vrut sa incep cu altceva dar nasterea neprevazuta a forumului m-a luat pe nepregatite si vin cu ce am terminat in materie- dar o sa recuperez.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Zburatoare
« Răspuns #1 : 03-11-2009, 02:41:57 »

Si impreuna cu Star War si un Romanian War IAR. Sunt primele doua modele realizate dupa ce Dragos mi-a improspatat interesul pentru cartoane, dar nu ultimele.
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Zburatoare
« Răspuns #2 : 03-11-2009, 03:02:28 »

   Am inceput in 1977 cu ,,Orel'' (Vulturul), prima nava de linie ruseasca, model pe care l-am facut dupa planurile din revista Modelist Konstructor, cu elementele croite de mine din cartonul de care dispuneam la vremea aceea. E prima corabie si prima nava din carton pe care am facut-o.
memorat

Profiler

  • Vizitator
Re: Zburatoare
« Răspuns #3 : 03-11-2009, 08:41:42 »

 :16: :16: :16: , Traiane ai modele foarte frumoase! mai ales corabia, ca e facuta de la 0! bravo!
memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Zburatoare
« Răspuns #4 : 03-11-2009, 09:43:18 »

Pe "Orel" l-am cunoscut acum 1 an (aproximativ) este intradevar o nava deosebit de frumoasa, eu am si alte poze  :2: . Trebuie sa gase?ti butonul ala care-ti permite sa faci poze de aproape, mai clare, ?ti tu ce zic.
Primele 2 zburatoare sunt curios cu ce le-ai lacuit.
SPOR! 
memorat

fragata

  • Vizitator
Re: Zburatoare
« Răspuns #5 : 03-11-2009, 18:49:57 »

  Primele salve cu bateria de 18 libras.
  Frumoase modele.La mai multe....postari :2: .
  Cele bune.
 
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1313
  • Est modus in rebus.
Re: Zburatoare
« Răspuns #6 : 03-11-2009, 21:16:53 »

e din vina lui Dragos.

guilty as charge  :20: :20: :20: :20:
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Zburatoare
« Răspuns #7 : 03-11-2009, 23:08:54 »

  Multumesc pentru aprecieri si adaug doua imagini ale IAR ului. Fac mentiunea ca modelul I.A.R. 80A e un kit de la Orlik pe care l-am comandat dupa ce am vazut modelul realizat de Dragos, acum ceva timp in urma. Cu asta ar fi trebuit sa incep dar la ora la care am reusit sa postez, realitatea se cam imbina cu visul. Imi cer scuze si pentru amestecul corabiei cu zburatoarele dar cu numele se incadreaza.
 PAPY o sa te dezamagesc dar nu am lacuit cu aracet. Am folosit lac de retus auto in tub de spray, luat de la un magazin cu de toate pentru masini. De acolo e si vopseaua de pe strungul tau.
memorat

Ice Age

  • Vizitator
Re: Zburatoare
« Răspuns #8 : 03-11-2009, 23:54:03 »

Felicitari Traian pt modele si pt postari . Ce pot spune decit la mai multe.
Sfatul meu e sa nu mai dai modelele cu lac lucios si aici ma refer la modelele ''camuflate'' , nicaieri nu o sa gasesti un camuflat indiferent tiritoare , mergatoare , inotatoare sau zburatoare data cu lac lucios. Tocmai asta e si ideea de a nu sarii in ochi . Stiu ca arata mai frumos si ca sint mai usor de intretinut si praful zboara la o suflare, dar asta e parerea mea .
 
Spor
memorat

traian

  • Vizitator
Re: Zburatoare
« Răspuns #9 : 04-11-2009, 04:02:00 »

Aprecierile sunt imbucuratoare cu atat mai mult cu cat vin de la ,,o mana buna''. Apreciez sfatul si cunosc aspectul dar in privinta finisajelor am unele preferinte iar una din ele e ca modelul sa fie ,,scos din cutie''. Unii prefera patinele, ruginele, noroiul, petele de ulei, mie imi place luciul curat chiar daca rupe oarecum modelul de realitate. Dar fii linistit, pe vele nu dau cu lac si am totusi niste limite.
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus