Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"  (Citit de 3453 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claurss

  • Vizitator
Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"
« : 19-04-2011, 21:52:07 »

Ca sa  mai ies cu nasul din barcute, mi-am luat un kit de Studebaker pe care pusesem ochiutul de mult.
Kitul este de la Orel, scara 1:25.
Asadar Legendarul camion american Studebaker US-6 de 2 tone jumatate, model imprumutat si fabricat si de rusi dupa 42.
Modelul de fata este carosat cu la fel de celebrul aruncartor de rachete BM 13N poreclit si "Katiusa" sau "Orgile lui Stalin".

Am costruit sasiul, pe care l-am vopsit negru. Inca nu sunt hotarat daca va fi un camion de "prima linie" sau iesit din fabrica, dar din cate stiu, sasiurile camioanelor ies din fabrica negre:






Carligul de remorcare nu-mi place  >:( , o sa fac altul.

memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"
« Răspuns #1 : 19-04-2011, 21:56:08 »

Suspensia osiilor spate (e versiunea 6x6). Aici am scobit netul multa vreme pana am inteles cum vine de fapt. Arcul cu foi e invers decat la orice suspensie pe foi pe care am vazut-o eu pana acum, in sensul ca osiile stau direct pe capetele arcului si arcul e montat cu capul in jos.


memorat

Claudiu

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1857
Re: Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"
« Răspuns #2 : 20-04-2011, 09:11:24 »

Suspensia ai facut-o foarte fain, nici nu ma gandeam ca este asa mare macheta.
SPOR !!
memorat

tavi

  • Vizitator
Re: Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"
« Răspuns #3 : 20-04-2011, 09:35:21 »

Vecine , tare fain ti-a iesit sasiul si suspensia. Ori si cum..... vad ca ai spor , nu gluma. Dar .... o intrebare intrebatoare : tu cand mai ai timp sa  :19:  ???? daca toata ziulica cat e ea de lunga nu faic nimic altceva decat .... Barcesti, camionesti :2: :2: . Da .... pe la aviatie cand te prind ?? Daca tot ai intrat tare in paine..... pai.... dai drumul si la un avion, nu de alta, dar sa fiu cu ochianu pe tine :13: .
 Inca o data..... frumoasa treaba si dai zor , ca timpul trece, si in Mai ...la intalnire, vreau sa vad ceva concret, macar, sasiul complet echipat si cu motoru pus.
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"
« Răspuns #4 : 20-04-2011, 12:01:11 »

Dar .... o intrebare intrebatoare : tu cand mai ai timp sa  :19:  ???? daca toata ziulica cat e ea de lunga nu faic nimic altceva decat .... Barcesti, camionesti :2: :2: .

Dormitul i-un moft.  :) In timpul zilei nu prea am timp. Servici, copil, alea alea. Da' noaptea-i lunga... :))
memorat

Cristake74

  • Vizitator
Re: Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"
« Răspuns #5 : 20-04-2011, 20:37:50 »

Am costruit sasiul, pe care l-am vopsit negru. Inca nu sunt hotarat daca va fi un camion de "prima linie" sau iesit din fabrica, dar din cate stiu, sasiurile camioanelor ies din fabrica negre:



Cred ca as avea aceeasi problema, cu "patina timpului"... daca as lucra mai "curat" decat o fac. Noroc ca mai scap unde nu trebuie ba o picatura de lipici, ba de vopsea, ba un deget ud... As putea spune ca sunt sclavul realismului. Al realismului involuntar.  :37:
memorat

claurss

  • Vizitator
Re: Studebaker US-6 cu BM 13N "Katiusha"
« Răspuns #6 : 20-04-2011, 22:15:05 »

mai scap unde nu trebuie ba o picatura de lipici, ba de vopsea, ba un deget ud...

Aren't we all ?  :2: Depinde de cat de bun e macro-ul camerei de fotografiat. Al meu e un pic prea bun pt gustul meu... :20:
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus