Machete din carton - Forum

Machete in lucru => Vehicule militare => Subiect creat de: Wittman40 din 24-12-2013, 14:11:59

Titlu: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Wittman40 din 24-12-2013, 14:11:59
O era noua in modelit la mine scara 1/25, cu un Centauro B1 am hotarit in sfirsit sa o fac. E cam mare pentru mine si mi se pare simpla de tot, cred ca o sa caut ceva poze reale sa o fac cit ai tare. Si eventia\\ual nu a sa strice nici o vopsea adecvata+o diorama pentru postament, ce ziceti tanchistilor?
(http://s9.postimg.org/los3ula1n/HPIM0758.jpg) (http://postimg.org/image/los3ula1n/) (http://s9.postimg.org/h953bl89n/HPIM0760.jpg) (http://postimg.org/image/h953bl89n/) (http://s9.postimg.org/u1t7bijvf/HPIM0761.jpg) (http://postimg.org/image/u1t7bijvf/)
(http://s9.postimg.org/machcyfq3/HPIM0763.jpg) (http://postimg.org/image/machcyfq3/) (http://s9.postimg.org/eivreebkr/HPIM0764.jpg) (http://postimg.org/image/eivreebkr/) (http://s9.postimg.org/tt07zbwgr/HPIM0765.jpg) (http://postimg.org/image/tt07zbwgr/)
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: florin77 din 24-12-2013, 20:19:25
Mult success cu noua macheta!  :27:
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Cristi din 25-12-2013, 17:01:18
Confirm tinta! :47:
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Wittman40 din 31-12-2013, 13:33:27
Am fost harnic de sarbatori:

(http://s28.postimg.org/bm96ffcc9/HPIM0766.jpg) (http://postimg.org/image/bm96ffcc9/) (http://s28.postimg.org/eudnsgym1/HPIM0808.jpg) (http://postimg.org/image/eudnsgym1/) (http://s28.postimg.org/e2azt9uex/HPIM0810.jpg) (http://postimg.org/image/e2azt9uex/)
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Cristi din 01-01-2014, 00:49:22
Frumos lucrat! Asta e un transportor blindat, asai?
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Wittman40 din 01-01-2014, 01:52:45
Centauro B 1 este un autoblindat antitanc productie italiana, avind un motor Iveco de 6 cilindri, de 520 CP. Ae a greutate de 26 de tonne si viteza maximapoate ajunge la 100 de km/h maxim, avind o autonomie de 800 de km. Blindajul este slabut pe lateral si in spate maximele de perforare sunt pentru proiectile de 14.5 mm, frontal 25 mm, iar pe turela proiectilele perforatoare de peste 40 mm. Armamentul principal e un tun de 105 mm, dar sunt in testare si cu tunuri de 120 mm, iar cele secundare o mitraliera de doua mitraliere MG-3 de 7.62, (una paralel cu tunul si una anteaeriana). Exista si varianta de transportor blindat dar cu turela mai mica si cu modificari adecvate pentru locuri suficiente ale echipamentelor soldatilor. Acesta avind un personal de 4 persoane si poate primi la bord inca 4 persoane pentru misiuni de desant. Aceste blindate le gasim in armata italiana cit si in trupele NATO.
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: DragosP din 01-01-2014, 10:39:24
in trupele NATO.

Doar spaniolii au un numar semnificativ, cele ale americanezilor pot fi considerate nesemnificative.

(https://secure02.blue.shared-server.net/www.chickenhead.co.jp/shop/goods_img/photo_file_2_l.jpg)
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Wittman40 din 01-01-2014, 12:29:14
Poze de aseara pina la 8 am muncit am tras tare :)

(http://s18.postimg.org/fsuhw5dkl/HPIM0812.jpg) (http://postimg.org/image/fsuhw5dkl/) (http://s18.postimg.org/xudmty7lh/HPIM0813.jpg) (http://postimg.org/image/xudmty7lh/)
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Cristi din 01-01-2014, 12:39:13
 :27: :27: Tare de tot!
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Calin din 01-01-2014, 18:55:05
Arata foarte bine :16:
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Wittman40 din 01-01-2014, 21:01:18
Mersi dar e inca departe de realitate.
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Wittman40 din 02-01-2014, 14:47:45
Iata poze de azi mai am lucrat un pic:

(http://s22.postimg.org/6h6qm0un1/HPIM0814.jpg) (http://postimg.org/image/6h6qm0un1/) (http://s22.postimg.org/z5jop8wt9/HPIM0815.jpg) (http://postimg.org/image/z5jop8wt9/)
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: Cos din 06-01-2014, 08:28:57
Foarte frumos. Trebuie sa iasa ceva fain, fain dupa cum arata inceoutul. Spor maxim la  :18: .
Stima si respect sincer  :14:
Titlu: Re: Centauro B1 Modelik 1/25
Scris de: gherghinoiu din 26-05-2014, 21:47:31
 :47:  deja sunt cu ochi pe tine si chiar vreau sa vad finalul  :14: stima si respect