Machete din carton - Forum

Machete in lucru => Navomodele => Subiect creat de: nickubn din 14-05-2011, 11:35:57

Titlu: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 14-05-2011, 11:35:57
           Salut, eu particip la concurs cu un portcontainer. Sper sa ma incadrez in sectiunea "proiecte originale".
           O sa fac macheta la scara 1:300
           Mult succes tuturor
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: DragosP din 14-05-2011, 12:41:35
Interesant, mult succes!
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 16-05-2011, 20:30:08
Salut Dragos, am si eu o intrebare. Vreau sa modific scara la care o sa lucrez, in loc de 1:300 vreu sa fac nava la scara 1:200, trebuie sa ma inscriu iar, sa deschid un nou topic? sau ramane asta?
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: DragosP din 16-05-2011, 20:39:36
Din punctul meu de vedere modelul tau inca "nu exista", deci scara o alegi tu. Cand am facut regula cu modelele nu se pot rescala ne refeream la modele deja existente la o anumita scara. Modelul tau inca nu are scala. Cred ca ar fi redundant sa mai faci un topic.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 16-05-2011, 21:22:42
Am inteles, mersi
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 24-05-2011, 01:04:51
In sfarist am gasit si eu putin timp sa ma ocup de macheta.
Cam asa arata deocamdata
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Claudiu din 24-05-2011, 10:13:02
Foarte fain  :27: , sunt deja lipite pe carton sau e doar hartie obisnuita?
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 24-05-2011, 12:10:29
Mersi
Sunt lipite pe carton.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: tavi din 24-05-2011, 12:53:56
Excelent. Totusi... la ce scara este si cam ce dimensiune are ??? :14: :14:
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 24-05-2011, 13:05:48
Dimensiunile navei sunt: Lungime 140,64 m, Latime 22 m, inaltime de constructie 9,5 m
L-am facut la scara 1:200 si mi-a iesit o lungime de 70 de cm.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Ice Age din 24-05-2011, 19:07:21
Poate ma insel , dar am mai vazut pe cineva pe un alt forum , mai demult , care era marinar pe nave industriale si facea machetele tuturor navelor pe care lucra/calatorea . Stiu ca avea in cabina niste machete foarte interesante .Esti cumva aceeasi persoana ?
 
 
Spor
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 24-05-2011, 21:58:01
Nu, nu sunt aceeasi persoana, pe el il cheama Claudiu.
Cautam pe internet niste portcontainere pentru proiectul meu de licenta si am dat peste machetele lui si m-am gandit sa fac si eu una. Am vb cu el, i-am cerut niste sfaturi si acum sa vedem ce o sa iasa.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 25-05-2011, 02:02:57
Am lipit aproape toate coastele, puntea, teuga si mi-a mai ramas duneta si coastele din pupa. Le lipeam si pe ele daca nu ramaneam fara lipici :)
Am folosit carton de 1 mm pentru coastele din extremitati si de 2 mm pentru restul coastelor si punte
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 25-05-2011, 10:31:25
Pot posta pozele si pe alt site?
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Claudiu din 25-05-2011, 10:54:19
Binein?eles.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 28-05-2011, 14:06:27
si am inceput sa pun suprafata, urmeaza sa dau gauri pentru bow thruster si stern thruster
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 30-05-2011, 10:45:16
Am terminat de pus suprafata, am dat gauri ptr bow thruster si stern thruster, am pus si niste elice micute si urmeaza sa o dau cu chit
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 09-06-2011, 22:11:57
Dupa multe zile de chituit, slefuit, chituit, slefuit am reusit sa vopsesc nava. Am folosit un chit de cutit pentru lemn si metal de la kober. Nu cred ca a fost cea mai buna alegere ptr ca m-am chinuit foarte mult cu el.
Ce as fi putut folosi in locul chitului sau ce fel de chit (sa stiu data viitoare) ?
Intre timp am facut si suprastructura, deocamdata nu este terminata si nici lipita.

Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: claurss din 09-06-2011, 22:27:35
Eu, personal, am folosit un grund care se da pe lemn pentru pictura. E un amestec de praf de creta cu clei de oase si se da cu pensula. Daca vrei detalii, vorbim.  :20: :14:

LE: asta in cazul in care macheta va fi statica.
 
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 09-06-2011, 22:31:54
Am tot cotrobait pe site si am dat de o nava facuta de DragosP "Sprengboot tip Linse" si m-am gandit ca as putea sa folosesc planul pe care la atasat pentru construirea unei barci de salvare (sper sa nu se supere pe mine)
Am salvat poza, am bagat-o in autocad, am tras linii pe deasupra si am scalat ca sa-mi iasa la scara
Nu am reusit sa o termin pentru ca nu are formele pe care le vreau dar m-am gandit sa postez o poza daca tot am facut-o :)
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 09-06-2011, 22:38:54
Mersi pentru raspuns Claurss, grundul de care vorbesti pot sa-l cumpar de undeva (daca da, imi poti spune te rog cum se numeste) sau trebuie preparat si cu ce pot vopsi dupa ce dau cu grund.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: raducindrea din 09-06-2011, 22:59:59
Nu vreau sa fiu circotas si rautacios - dar nu era vorba ca nu e voie de folosit nimic altceva decit hirtie (evident lasind deoparte velele si catargele) si eventual vopsea? Sau nu am inteles eu bine? Sau chitul nu intra in discutie?
Nu de alta - da' cind mi s-a sugerat mie sa chituiesc barcuta - am zis ca nu se poate - ca asa is regulile.... Si m-am muncit de mi-or sarit capacele sa o scot doar din aracet si smirghel :(
Plus ca eu as mai fi avut citeva imbunatatiri de-i adus, daca era dupa mine - la care am renuntat odata ce am intrat in concurs.... :(
Pentru mine e deja tirziu - da' poate se face o lista cu ce e voie si ce nu e voie.... Pentru cine inca nu e atit de avansat in constructie....

L.E.: citat din regulament: "Este interzisa folosirea altor materiale decat cartonul sau hartia cu exceptia folosirii plasticului transparent pentru parbrize sau cupole; etc. ?i a celor specificate in designul original (?abloane din sarma sau lemn, sau prelate din material textil);"
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 09-06-2011, 23:10:23
NU m-am gandit la asta, trebuia sa intreb inainte
Daca nu e voie sa se foloseasca chitul atunci o sa ma mut cu nava la subforumul "Machete in lucru"
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: raducindrea din 09-06-2011, 23:14:53
Nick - sper ca nu te-ai suparat pe mine :(
Ca pentru barcuta ta am tot respectul  :14: Si o chiar urmaresc cu interes.
Da'.... ma intelegi.... Eu unul m-as frustra un pic daca ar fi fost voie cu chit :))
 Atita tot  :20:
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: claurss din 09-06-2011, 23:15:08
Grundul este "home-made". Peste poti vopsi cam cu orice, mai putin culori de ulei. Acrilicul prinde sigur. Cleiul de oase se gaseste sub forma de granule. Se foloseste in concentratie de 10%. Adica la 100 ml de apa se pun 10 g de granule. Granulele trebuie lasate in apa la inmuiat cateva ore si apoi pus la fiert - neaparat la bain-maire - pana se dizolva granulele. Se da initial unul sau doua straturi de clei cald ca amorsa - intareste si cartonul, apoi in clei se adauga praf de creta cam 1:1, adica la 100 ml de apa cu clei pui 100 g praf de creta. Ca idee, trebuie sa arate cam ca o smantana subtire. Maglavaisul asta il dai cu pensula in 2-3 straturi. Si neaparat, tot timpul trebuie sa fie cald. Fiecare strat trebuie sa se usuce, altfel crapa. Intre straturi poti slefui cu un smirghel cu granulatie mare. La final slefuiesti din ce in ce mai fin.

Noah, chestia asta consuma timp, e bucatarie multa si cam pute - mai ales daca cleiul e prost  :20: - dar daca ai rabdare, la final iese ca hartia. Asta-i metoda mea. Poate exista altele mai simple...



 
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 09-06-2011, 23:32:52
M-am uitat la concursul de anul trecut si am vazut ca unul dintre participanti a chituit nava pe care a facut-o "River Monitor Typ: BKA 112" (http://index.php/topic,205.msg2045.html#msg2045)
Daca s-a schimbat regulamentul o sa ma conformez si o sa ies din concurs
Acum sa vedem decizia administratorilor
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 09-06-2011, 23:36:52
NU, nu m-am suparat, nava o fac pentru mine si poate o sa o prezint si la proiectul de licenta
 si eu iti urmaresc nava :D, am invatat cateva lucruri interesante
succes in continuare
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: DragosP din 10-06-2011, 15:10:35
1. Nu e o problema daca te inspiri din barca mea, in fond e gratis chiar daca e in cadrul unui reviste.
2. Din pacate chitul pe care l-ai folosit sa acoperi e de mare efect, aproape nu-ti dai seama ca e o macheta din carton, si tocmai aici e problema. Astfel de situatii sunt reglementate, si daca am tolera-o unii concurenti s-ar putea simti dezavantajati.
3. Exemplul pe care l-ai dat nu e chiar identic cu situatia ta: tavi nu a mascat piesele , la final ar fi fost clar ca macheta e din carton, la tine cred ca va fi greu de zis pentru cineva care de exemplu nu a urmarit constructia.
4. In situatia asta, sper sa nu te superi dar va trebui sa iti mut topicul la "Machete in lucru", totusi poti ramane in concurs daca refaci nava dar nu mai folosesti chit.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 10-06-2011, 17:00:00
Am inteles, multumesc pentru raspuns.
O sa-mi fie putin mai greu sa incep alta nava si sa le construiesc pe ambele in acelasi timp, dar o sa incerc.
Trebuie sa deschid un nou topic sau pot continua aici?
Ce as putea folosi in locul chitului? Pot folosi grundul de care mi-a spus Claurss mai sus?
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: DragosP din 10-06-2011, 18:52:54
Trebuie sa deschid un nou topic sau pot continua aici?
Ce as putea folosi in locul chitului? Pot folosi grundul de care mi-a spus Claurss mai sus?

Daca vrei sa continui nava deja inceputa, poti continua in topicul asta pe care insa il voi muta in alta sectiune. Daca incepi o noua nava topicul ramane aici.
Din cate stiam eu grundul se foloseste la vopsit inainte de aplicarea vopselei, ceea ce nu ar contraveni regulamentului.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 12-06-2011, 21:27:33
Salut Dragos, muta te rog topicul in alta sectiune. Nu o sa mai fac alta nava la fel.
Succes concurentilor
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: traian din 13-06-2011, 12:12:39
     Imi pare rau pentru incident dar ma bucur sa mai am o nava la rubrica mea. Nu fi suparat, daca esti tentat concursuri o sa mai fie iar pentru cei care sunt tentati, eu consider ca esential ramane faptul ca au participat.
  Spor in continuare la finalizarea modelului - pana acum arata super, desi sunt velist trebuie sa recunosc ca m-ar tenta si pe mine.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 13-06-2011, 12:29:10
Nu sunt suparat, am de gand sa ma reinscriu in concurs, de data asta vreau sa particip cu un remorcher.
O sa am axez mai mult pe porctonatiner (pana o sa-l termin) apoi o sa continui cu remorcherul
MS
La portcontainer urmeaza sa il vopsesc cu rosu, apoi sa-i pun capacele de magazie
Cam asa as vreau sa arate la sfarsit
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Claudiu din 13-06-2011, 13:53:37
Daca vrei sa continui nava deja inceputa, poti continua in topicul asta pe care insa il voi muta in alta sectiune. Daca incepi o noua nava topicul ramane aici.

am de gand sa ma reinscriu in concurs, de data asta vreau sa particip cu un remorcher.

Citat
Obliga?ii participan?i: Nu este acceptata schimbarea modelului prezentat dupa inceperea concursului.

Nu te poti inscrie in concurs cu alt model. Ai avut posiblitatea sa refaci aceasta nava.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 13-06-2011, 14:12:32
Am inteles, eu am citit in regulament ca "Fiecare participant are dreptul la maxim 2 incercari de inscriere in concurs." si m-am gandit ca o sa ma pot reinscrie.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Claudiu din 13-06-2011, 14:20:30
Am inteles, eu am citit in regulament ca "Fiecare participant are dreptul la maxim 2 incercari de inscriere in concurs." si m-am gandit ca o sa ma pot reinscrie.
Tu zici bine dar e vorba de inscrierea in concurs, din moment ce modelul tau a fost validat trebuie sa mergi cu el pana la final, modelul nu se poate schimba.
Iti doresc mult succes la licenta, sunt sigur ca vei impresiona examinatorii cu modelul tau.  :14:
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: raducindrea din 13-06-2011, 14:20:39
@nick - stipularea aia din regulament face referire la faptul ca daca primul model cu care ai incercat sa te inscrii e refuzat de conducere - mai poti incerca cu altul. Dar e intr-adevar confuz textul. Eu de exemplu am inteles initial ca m-as putea inscrie cu 2 modele :D :20:
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 13-06-2011, 14:32:37
Multumesc
:D am incercat si eu. Anul viitor o sa fiu mai pregatit si o sa citesc regulamentul mai bine.
Mult succes Radu
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: aeroclubploiesti din 13-06-2011, 19:38:32
  Nu renunta la concurs si incearca sa faci alta nava, timp este destul , iar nava asta o poti continua dupa termniatea concursului, cand nu mai esti stresat de timp.
  Daca ai fi folosit materiale greu de gasit sau scumpe , mai ziceam sa renunti. Iar daca ai fi fost elevul meu nu te lasam sa renunti si o luai de la inceput pana cand terminai modelul in termenul limita .
  Iti spun acest lucru ca eu o sa-i bat la cap sa finalizeze toti cei din sanul clubului meu si care s-au inscris in concurs si sa nu abandoneze lucrarea, ca sa fie competitia mai stransa si la final sa fie cat mai multi cu modele finalizate.
Asa ca ai timp sa te gandesti, dar sper sa nu renunti asa usor, carton gasesti pe toate drumurile si sper sa gasesti taria sa o iei de la inceput si eu am gresit ceva la macheta mea, dar voi remedia gresala mea, dar de renuntat nu voi renunta si imi place sa joc pana la final.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 13-06-2011, 21:11:35
Da, este destul timp dar din pacate nu o sa ma mai pot inscrie anul asta in concurs chiar daca o sa vreau sa continui cu aceeasi nava.
Nu o sa renunt, o sa continui aici si dupa ce o sa o termin o sa incep alta tot aici
Deocamdata am intampinat niste probleme, m-am gandit sa mai dau o mana de vopsea si a inceput sa crape  :'( ptr ca am folosit vopsea de la alta firma. O sa astept sa se usuce, o s-o smirgheluiesc si sper sa gasesc acelasi tip de vopsea pe care l-am folosit inainte.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: traian din 14-06-2011, 12:31:51
      Daca scoti suprafata curata la slefuire si e vopseaua uscata bine fara sa se mai crape poti folosi la stratul final (am ma facut recomandarea asta) vopsea auto pentru retus. E in tuburi spray diferite culori la toate magazinele cu piese auto. Adera la orice suport si daca dai in 2 - 3 straturi succesive foarte fine nu crapa.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Ice Age din 14-06-2011, 12:51:26
Eu zic sa nu le dai cu timp de uscare intre ele .Atunci cu siguranta nu crapa, curge , etc.
In plus incearca pe altceva sa dai cu vopseaua initiala pe ceva dupa care cu cea auto si vezi cum se comporta , pt ca s-ar putea ca solventul din cea auto sa atace stratul de vopsea de dedesupt si sa-l crape, exfolieze , brinzeasca.
Imi pare rau ca topicul tau parasit concursul , cu toate ca din punctul meu de vedere nu facuse-i ceva gresit.
Spor
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: raducindrea din 14-06-2011, 12:56:01
@Ice - ca sa fie clar inca o data - nici macar din punctul meu de vedere nu facuse ceva gresit. Dar cum nu povestim de punctele individuale alre membrilor de vedere fiind un concurs care are un regulament - regulamentul in cauza zicea ca facuse ceva gresit :( Sau ma rog - regulamentul era confuz sau prost formulat - dar tot el reprezenta punctul de vedere dupa care judecam....
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 14-06-2011, 15:34:47
Salut, va multumesc pentru sfaturi si sper sa mai primesc in continuare.
La inceput am facut o macheta in graba mai mica, la scara 1:300, din carton colorat foarte subtire. Cred ca am facut-o intro zi (fara chituit si vopsit). Pe ea am tot experimentat si cu chitul si cu vopseaua, problema e ca nu s-a crapat vopseaua cand am dat pe macheta mica.
Am folosit de la inceput vopsea auto de care mi-a recomandat Traian
Uitati 2 poze cu macheta pe care tot experimentez (am bagat-o si in apa sa vad daca pluteste :D )
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 14-06-2011, 15:43:23
Acum sa revin la macheta pe care vreau sa o fac
Probabil s-a crapat putin pentru ca era rece in balcon si pentru ca am dat un strat mai gros
Am slefuit-o si urmeaza sa cumpar vopsea rosie pentru opera vie
Am facut si niste containere, (initial am vrut sa le fac pe toate separat dar nu cred ca o sa reusesc pentru ca am de facut in jur de 600 si abia am facut 30) o sa ma mai gandesc.

Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 04-07-2011, 13:44:04
.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: DragosP din 04-07-2011, 20:41:49
Ma bucur ca nu ai renuntat sa ne arati constructie, spor in continuare.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Claudiu din 05-07-2011, 08:35:24
Salut, ce sunt placile alea groase de pe punte? Un fel de bocaporti ?
Am vazut si scarita dintre cele 2 punti   :27:
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 05-07-2011, 08:39:30
Da si pe ele trebuie sa pun gurile de magazie. Nu prea stiu cum sa le fac

He he, ai observat scarita :D
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: traian din 06-07-2011, 10:02:21
Da si pe ele trebuie sa pun gurile de magazie. Nu prea stiu cum sa le fac

    Avand in vedere ca e incarcat cu containere nu prea are importanta cum sunt gurile de magazie, containerele acopera toata puntea exceptand caile de acces din borduri.
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 21-07-2011, 23:06:06
...
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: Claudiu din 22-07-2011, 08:16:28
Super   :1:    :16:
Spor la containeriada. 
Titlu: Re: Portcontainer 800 TEU
Scris de: nickubn din 24-07-2011, 21:58:31
ms