Machete din carton - Forum

Machete in lucru => Vehicule civile => Subiect creat de: cristi_kxz din 17-03-2013, 01:46:46

Titlu: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 17-03-2013, 01:46:46
Salutare!Am achizitionat de ceva timp "planurile" pentru Kraz 255 de la Renova Model si fiind un model dificil de realizat nu am avut curaj sa ma apuc de el imediat, dar am inspectat instructiunile, mi-am luat inima in dinti si l-am inceput. Avanseaza destul de greu din lipsa de timp dar pe masura ce progresez va voi tine la curent. Iata ce am realizat pana acum (scuzati claritatea pozelor):
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Claudiu din 17-03-2013, 09:18:06
Salutare cristi_kxz, bine ai venit pe forum.
Din moment ce acest kit este unul comercial am rugamintea sa postezi o poza cu coperta kitului achizitionat cu cubul forumului pe ea. 
Multumesc si spor la treaba.  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: alex 64 din 17-03-2013, 10:58:47
Salutare Cristi.Fain modelul si bun inceputul. Si eu il am in plan, dar nu stiu cand ii va veni randul.
De unde l-ai achizitionat?
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Cos din 17-03-2013, 12:21:42
Frumos si ingrijit lucrat pana acum, deci imi place. Un singur lucru pe care l-am invatat si eu tot aici pe site... nu lipi nicio piesa fara sa colorezi muchiile in culoarea piesei (sau cat mai aproape). Mult spor si daca vei lucra tot atat de atent va iesi super.
Stima si respect sincer  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: florin77 din 17-03-2013, 13:22:24
Salut Cristi, imi place modelul ales si imi place cum ti-a iesit pana acum. Spor la modelit!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 17-03-2013, 14:14:49
Multumesc pentru aprecieri. Modelul l-am achizitionat de pe site-ul aferent acestui forum.Trebuie sa mentionez ca modelul va fi vopsit la sfarsit, ceea ce ma va salva de muchiile albe.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Calin din 17-03-2013, 14:31:24
Oooau, pana acum imi place foarte mult, si cred ca va arata bine la sfarsit, daca vrei un pic de inspiratie am vazut un model foarte bine realizat aici : http://www.papermodelers.com/forum/civilian-wheels/20378-russian-truck-kraz-255b.html (http://www.papermodelers.com/forum/civilian-wheels/20378-russian-truck-kraz-255b.html)
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 17-03-2013, 14:51:53
Foarte buna sursa de inspiratie, imi va fi de folos. Am trisat putin sa zicem asa si pentru cauciucuri voi folosi componente decupate cu laserul, nu cred ca as fi rezistat sa le decupez eu. Fiind wekend si urat afara nu am avut rabdare si am facut si o roata sa vad cum iese.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Claudiu din 17-03-2013, 16:16:54
Multumesc pentru intelegere Cristi, la vopsitul rotilor cu profilul care-l au iti recomand sa vopsesti cu aerograful sau sa ai vopseaua foarte fluida, eu la GAZ m-am oprit pana imi iau un aerograf ca sa vopsesc cauciucurile  :20:
SPOR !
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: florin77 din 17-03-2013, 17:43:05
Imi place cum a iesit scaunul, acolo in spate sunt 2 ace cu gamalie? De asemenea roata va arata super frmos dupa vopsire.Spor in continuare!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 17-03-2013, 18:38:17
Si eu  mi-as dori un aerograf, dar voi apela la batrana si loiala pensula; mai e cale lunga pana acolo totusi.
La scaun, da, am folosit 2 ace cu gamalie care imita bine manetele pentru reglajul scaunului  :2:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: alex 64 din 17-03-2013, 18:50:05
 :27:   :27:   :27:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: eddie din 17-03-2013, 23:56:56
Faina treaba. Ma mananca si pe mine foarfeca sa ma apuc de... veti vedea  :20: imi place puntea, cauciucul nu mai spun... Spor in continuare la  :18: Respect  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 18-03-2013, 08:56:02
Salut aceasta lucrare mai ales ca e camionul meu preferat rusesc, sper sa nu lasi nevopsite imbinarile si colturile albe, spor la treaba ca e mult de pigulit la ea.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 20-03-2013, 23:29:35
Lucrarea avanseaza...incet  :)) . Puntea spate e aproape gata, mai lipsesc cateva detalii + vopsit.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Claudiu din 21-03-2013, 09:39:27
Trebuia sa sa zici: avanseaza incet inainte   :) 
Prevad o lucrare deosebita.  :27:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 23-03-2013, 01:12:08
Si eu sper acelasi lucru Claudiu.  Inca o mica actualizare, puntea spate finalizata, sta cuminte si isi asteapta vopseaua alaturi de celelalte piese finalizate, care vor fi vopsite inainte de asambalarea finala.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 23-03-2013, 06:03:17
Super tare, vad ca muncesti tare
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: florin77 din 23-03-2013, 09:42:16
Arata foarte bine pana acum. Abia astept sa le vad vopsite.
Spor in continuare.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 23-03-2013, 19:13:42
Multumesc.
Lucrez la model in fiecare zi, atat cat imi permite timpul. Vopsitul mai are de asteptat  :)) , inca nu am gasit culori de calitate, si nu vreau sa stric toata munca datorita unor chinezi nepriceputi.
Iata si etapele de "constructie" a unei piese:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 23-03-2013, 19:15:32
continuare...
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 23-03-2013, 19:24:04
davai-davai
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 23-03-2013, 19:32:41
 :)) peste noapte s-au facut doua la fel, nu stiu cum  :12: , bine una pentru stanga, una pentru dreapta deci nu sunt chiar la fel
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Cos din 24-03-2013, 14:47:33
Foarte, foarte bine. Super executia dar raman la parerea mea cu muchiile albe care trebuie retusate. In rest perfect si iti doresc spor la munca
Stima si respect sincer   :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 26-03-2013, 19:42:47
Multumesc pentru incurajari. Am decis sa achizitionez vopsea acrilica Vallejo 096 model color russian green. Este indicata? (nu voi folosi aerograful) sau sa folosesc altceva; ce parere aveti?
Am facut si rezervoarele de combustibil:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 26-03-2013, 22:24:38
Dai bataie, e cea mai buna pensula dar daca nu ai indeminare mai bine testeaza pe altceva inainte sa strici toata lucrarea!
Stima!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 26-03-2013, 23:03:32
Am incercat sa si vopsesc si am inceput cu puntea spate, de care sunt multumit cum a iesit in culoare  :2:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Claudiu din 26-03-2013, 23:11:46
vopsea acrilica Vallejo 096 model color russian green. Este indicata?
Este o vopsea buna, succes.
Puntea spate a iesit foarte bine.  :27:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: eddie din 27-03-2013, 15:15:27
Foarte tare! Imi place grozav puntea. Pentru asa cauciucuri nici nu se putea altfel  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: florin77 din 27-03-2013, 23:35:53
Cool.  :27:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 04-04-2013, 15:43:09
Multumesc inca o data pentru aprecieri, ma incurajeaza sa fac o treaba din ce in ce mai buna.
Multumesc Claudiu, am ascultat sfatul si am achizitionat acrilice Vallejo de care sunt foarte incantat.
Dupa o mica perioada de probleme tehnice, am revenit...dar nu am stat degeaba am lucrat de zor la roti care se afla momentan in stadiu acesta:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Cos din 04-04-2013, 17:28:27
Ti-au iesit SUPER ! Felicitari excelent  :27: :16: :1:
Stima si respect sincer  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 04-04-2013, 19:15:29
Bravo!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Claudiu din 04-04-2013, 22:13:03
 :31:  Daca mai lucrezi in "halul" asta trebuie sa gasim un emoticon cu un camion.  :)
Da-i bataie ca-mi place.  :27: 
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: SORY1976 din 06-04-2013, 18:17:35
Man felicitari pentru reusita de pana acuma cat si felicitari pentru curajul de a te apuca de asa ceva la cum lucrezi la final va fi beton armat....am mai vazut altele facute si arata super tare......succes in continuare si apropo ce,, presiune e in cauciucuri?,,
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 06-04-2013, 22:29:30
multumesc fumos. Pot spune ca m-am aventurat cu putina teama, mai ales ca este prima macheta pe care o realizez...deci sunt incepator, dar imi place tare si dupa ce o voi finaliza ma apuc de celalat model de succes de la Renova Model si anume Stalowa Wola L34, de care sunt legat sentimental deoarece am cam copilarit pe santierele patriei  unde intalneai des aceste "wole". Dar mai e cale lunga pana acolo, revenind la Kraz am vopsit o roata, care este finalizata, fiind roata de rezerva si presiunea in ea este optima acum  :)) .
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 07-04-2013, 21:23:56
Am terminat si o roata cu janta completa, cea dinainte fiind roata de rezerva nu are butuc. Gata nu o sa va mai plictisesc cu acese roti decat cand vor fi montate pe sasiu  :2:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 07-04-2013, 22:41:42
Beton
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: SORY1976 din 08-04-2013, 10:20:09
Arata ca una reala.....un Kraz dinasta cred ca o sa fac si eu dar o varianta mult mai simpla ca la una dinasta nu am curaj.....la final sigur va fi o macheta superba......spor la treaba in continuare man
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: DragosP din 08-04-2013, 18:05:49
Juri ca nu-i din carton  :1: :1: :1:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 08-04-2013, 18:41:07
Si eu sunt de aceeasi parere  :)) ,parca arata totusi putin mai bine in realitate decat in poza ...Am imbunatatit putin "proiectul" lor din revista, acolo fiind putin mai simple, tocmai pentru efectul asta.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: eddie din 09-04-2013, 13:16:29
A meritat! Excelenta treaba faci tu acolo. Felicitari!  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 15-04-2013, 23:40:33
Multumesc frumos.Am cam lenevit in ultima vreme dar am mai mesterit cateva maruntisuri cum ar fi radiatorul si cutia de transfer cu cardane
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 16-04-2013, 00:03:41
si inca o poza cu cutia de transfer montata pe sasiu care nu este inca 100% terminat (scuzati suprafata de lucru, plina de urme de lipici :)) )
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: florin77 din 16-04-2013, 06:59:50
Arata foarte frumos ce ai facut pana acum. Urmaresc cu interes constructia ta. Spor in continuare la  :18: . :16:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Cos din 16-04-2013, 10:49:21
Este foarte, foarte fain. Felicitari si spor in continuare.

Stima si respect sincer  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: KTA din 19-04-2013, 14:56:09
Bravo  :16: felicitari pentru modelul ales pentru mine acest model este cel mai detaliat si foarte greu de realizat model din carton ma bucur sa il vad si pe un forum in Romania  :14: mult succes si bafta la pigulit  :18: si ceva pentru inspiratie http://www.youtube.com/watch?v=ZP1IyIS0ca0 (http://www.youtube.com/watch?v=ZP1IyIS0ca0)
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 20-04-2013, 23:14:26
Multumesc pentru interesul acordat acestei constructii. Cunosc acest videoclip, din cauza lui m-am hotarat sa achizitionez acest model si sa il construiesc, am ramas uimit si am zis ca eu de ce nu as putea sa fac asa ceva..si uite ca se poate  :)) .
Saptamana aceasta m-am apucat de lucruri serioase si anume de constructia cabinei  :21: . Dupa lungi ore de decupat, lipit, chituit, slefuit si vopsit, aceasta se afla in stadiul urmator:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 21-04-2013, 01:03:15
Fain de tot!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Claudiu din 21-04-2013, 12:08:22
        :1:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: eddie din 22-04-2013, 12:56:00
Imi produci niste mancarimi de palma grozave... Excelent rezultatul muncii tale!
Respect!  :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 24-04-2013, 01:55:00
 :))  am terminat interiorul cabinei :13: , continua si lucrul la exteriorul ei
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: niros din 30-05-2014, 10:01:49
Excelenta treaba faci tu acolo!Sigur va iesi un model de top.Am o rugaminte...intrucat tocmai m-am apucat si eu de acest model,mi-ar prinde bine cateva sfaturi...daca  ai grunduit inainte de vopsire si cu ce ai chituit.Multumesc si spor maxim!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 30-05-2014, 15:23:48
Multumesc pentru aprecieri. Desi a trecut destul de mult de cand nu am mai vizitat acest forum, camionul este terminat si sta la loc de cinste pe biroul meu, voi posta si cateva poze, momentan lucrez la un alt proiect pentru care voi deschide un topic separat in curand.In legatura cu informatii despre contructie, sfaturi etc. voi raspunde cu placere.Am chituit cu "Vallejo plastic putty", este un chit pt machete din plastic dupa cum indica si numele dar merge de minune la carton. Nu am folosit primer, nu este nevoie, de fapt am folosit primerul ca si vopsea, tot de la Vallejo, Surface primer russian green, este un produs excelent, mentionez ca am folosit pensula si nu aerograful, si vopseaua se autoniveleaza, nu raman urmele urate de pensula. (cele doua produse din poze)Astept alte intrebari. Spor la lucru!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: niros din 30-05-2014, 22:53:20
Deci ca si vopsea nu ai mai folosit Vallejo 096 russian green,ci Surface primer russian green.Te intreb asta deoarece ma gandeam ca inainte de vopsire sa aplic un strat de aracet diluat cu apa pt. rigidizare,dar vazand cum iti iese tie modelul,am schimbat planul.Multumesc mult...si astept cu interes maxim cateva poze cu modelul finalizat.Toate cele bune.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 30-05-2014, 23:07:03
Nu am mai folosit 096 russian green, deorece cand am primit coletul cu vopseaua, primisem de fapt un flacon mai vechi de vallejo 096 care era olive green nu russian green, probabil au schimbt numerotatia, si nu mi-a placut nuanta de verde, fiind prea deschisa, asa ca m-am orientat spre primer.Nu as recomanda in nici un fel aracetul diluat cu apa, deorece deformeaza cartonul, eu nu am folosit nici o picatura de aracet, am folosit numai super glue de proasta calitate care este mai diluat si nu lipeste asa rau pielea :)) deci recomand folosirea exclusiva de super glue, acesta rigidizeaza foarte bine cartonul, singurul inconvenient este curatatul mainilor
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 30-05-2014, 23:11:01
acesta este flaconul problema  :))
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: TinTin din 31-05-2014, 17:55:03
O lucrare care te lasa mut pentru mult timp!FELICITARI!Asteptam si restul pozelor. :16: :16: :16: :14: :14: :14: Unde ai gasit lipiciul? :14:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 31-05-2014, 18:31:06
Galerie foto:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 31-05-2014, 18:32:05
continuare
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 31-05-2014, 18:33:21
+
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Calin din 31-05-2014, 18:43:01
 :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1: :1:  Poze din timpul constructiei nu mai ai? Ca a iesit SUPER RAU !!!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 31-05-2014, 18:45:58
Si inca o poza de slaba calitate(am uitat de cubul forumului la sedinta foto >:( ), care sa confirme ca modelul este "made in Romania"  :))
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Wittman40 din 31-05-2014, 19:06:08
Fantastic, felicitari!!!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: niros din 31-05-2014, 19:12:52
...M-ai lasat fara grai...Felicitari!La cat e de pigulit la acest model...cine il duce la bun sfarsit ca tine cred ca poate scrie despre ce si cum l-a facut pe un bob de orez. :16:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: niros din 31-05-2014, 19:21:52
Revenind la superglue,ai dreptate,e de preferat aracetului,dar e si greu de lucrat cu el,daca nu suprapui din prima doua piese mici,nu le mai poti glisa asa cum faci cu aracetul.Sau,la piese mari,cand ajungi cu aplicat lipiciul la capatul piesei,superglue-ul sa intarit deja acolo unde ai inceput.Am patit asta la cele 2 profile lungi care formeaza sasiul.Asa ca...folosesc si unul si altul.La piesele mici,lipesc cu aracet si apoi aplic pe ele un strat subtire de superglue cu ajutorul unei scobitori,pt. rigidizare.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 31-05-2014, 19:32:18
Da ai dreptate, oricum fiecare modelist isi dezvolta tehnica proprie, dar tipul de super-glue pe care il folosesc este atat de diluat incat imi da timp de cateva secunde sa pozitionez piesele fara probleme, chiar de multe ori a mai trebuit sa aplic inca o data deoarece nu se lipea cartonul. eu il cumpar de la o librarie aproape de mine, este 3 lei flaconul.
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: Claudiu din 31-05-2014, 19:43:27
Un model extraordinar realizat impecabil.
FELICITARI !!!  :16: :16:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: florin77 din 31-05-2014, 19:45:21
Felicitari pentru finalizare.  Arata extraordinar de bine.  :16: :16: :16:
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: DragosP din 31-05-2014, 20:53:16
N-am cuvinte in privinta realizarii. SUPERBESTIAL!
Am insa un comentariu legat de inmatriculare: in ce tara e inmatriculat? Vad 2 "semne".
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 31-05-2014, 22:20:01
Multumesc frumos. Numerele de inmatriculare apartin armatei Rusiei, cel putin asa reiese din cautarile mele pe google ::)
Titlu: ...Re: Kraz 255B
Scris de: niros din 01-06-2014, 01:03:43
Trei lei flaconul???Fir-ar...eu am dat 20 de lei...deci faci treaba buna si cu lucruri ieftine...inca ceva de invatat...ms. ms. ..iti voi mai cere sfaturi cand voi ajunge la roti...multumesc anticipat!
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: cristi_kxz din 01-06-2014, 01:14:56
da si eu am fost surprins de pret, mai ales ca e destul de mult in tub...in legatura cu rotile, eu recomand varianta mai simpla, cea cu decupajele laser, care m-au scutit de o parte din munca si adauga o nota de realism machetei:  http://www.papermodel.ro/product_info.php/kraz-255b-componente-laser-p-767
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: lucian1975 din 01-06-2014, 18:53:55
Felicitari pentru reusita. IMPRESIONANT si cat mai multe asemenea modele.
 :14:
Semnul cu triunghiul albastru in cercul portocaliu, cu mici variatiuni, este al Apararii Civile:   http://en.wikipedia.org/wiki/Civil_defense
Titlu: Re: Kraz 255B
Scris de: KTA din 16-06-2014, 01:35:34
Superb ! nu am cuvinte, felicitari !
 :16: