Suport > Tehnici, Unelte si Materiale

Cupole cabine avioane

(1/4) > >>

DragosP:
Are cineva idee din ce sa fac mulajul pentru o viitoare cupola de cabina de avion ?

tavi:
La capitolul asta te pot ajuta eu, numai sa-mi spui ptr. ce tip de avion si scara. :27: :14:

catalin:
salut dragos

pe vremea cand aveam bani si pt RC, aveam o cessna, si nu stiam cum sa rezolv cu cupola, care se spargea constant, pana am citit pe un thread.

Lucrarea, desi suna cam butucanos in realizare, va avea un rezultat impecabil daca iti dai silinta si ai rabdare.

Faci un mulaj din glet, gips, etc, pe care pui o sticla de plastic si o bagi la cuptor. Din cauza caldurii aceasta se va strange, si va lua exact forma mulajului, fara sa se topeasca, inegreasca, sau alte rezultate neplacute.

Succes

DragosP:
La gips m-am gandit si eu prima data si tot cu bagatul in cuptor . Am mai vazut niste improvizatii de vacuumare dar nu vreau sa ma complic. Am sa incerc curant versiunea cu gipsul.

traian:
   Poti sa incerci si ceva asemanator vazut intr-un Modelist Konstruktor mai vechi. Faci mulajul din lemn si il prinzi pe o scandurica. Intr-o placa de placaj mai gros decupezi conturul mulajului la baza + grosimea materialului folosit pentru cupola. Pui plasticul pe mulaj, placa de placaj peste plastic potrivita pe directia mulajului, inmoi plasticul cu jetul de la un foen dat pe ful si apesi usor placa de placaj, Eu am incercat cu plastic refolosit de la ambalaj de la o menghina de mana (sunt tot felul de scule ambalate in plastic prins de o foaie de carton) si a iesit bine.
                                                           Spor!

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina urm─âtoare

Du-te la versiunea complet─â