Machete din carton - Forum

Căutare avansată  
Pagini: [1]   Mergi Jos

Autor Subiect: Planor Foka 5 - Maly Modelarz  (Citit de 1215 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lucian1975

  • Modelist
  • Mesaje postate: 609
Planor Foka 5 - Maly Modelarz
« : 08-11-2020, 14:24:37 »

In nr. 3 pe 1980, Maly Modelarz prezinta 2 planoare: Zefir, 4 ca principal subiect, si Foka 5, ca hobby de weekend, zic eu.Zefir - ul l-am facut acum vreo 20 si ceva de ani, pe timpul facultatii, cu o foarfeca, cu aracet care cred ca era pentru zidarie, nu pentru lemn / carton si cu cartoane de pe la ambalaje. Din pacate, nu il mai am. Insa, ca proiect de sambata seara, va propun suplimentul revistei amintite - planorul Foka 5. Scara este 1:50. Modelul este foarte simplu si poate fi folosit cu succes ca glob pentru pomul de iarna sau pentru atarnat de oglinda de la masina... :2:
memorat

DragosP

  • Administrator
  • Modelist
  • Mesaje postate: 1312
  • Est modus in rebus.
Re: Planor Foka 5 - Maly Modelarz
« Răspuns #1 : 08-11-2020, 14:48:50 »

Hobby de week-end e cam mult spus, nu o spun ca o critica, cred ca aceste machete care azi unii le numesc 2.5D sunt adresate preponderent incepatorilor si copiilor. Din cate stiu eu, Maly se adresa in primul rand tinerilor si  copiilor.  :27: :27: :27:
memorat

lucian1975

  • Modelist
  • Mesaje postate: 609
Re: Planor Foka 5 - Maly Modelarz
« Răspuns #2 : 08-11-2020, 15:54:15 »

De acord! Prin comparatie, macheta Zefir-ului e destul de complexa, mai ales in ce priveste aripile si prinderea de fuselaj. Pacat ca nu are si postul de pilotaj facut! La momentul respectiv fiind singura revista de modelism de carton accesibila (mai era IUT-ul sovietic, dar slab calitativ), era, cel putin din perspectiva mea, ceva extraordinar! Intr-adevar, macheta asta e de nivelul de incepator pentru incepatori, dar a fost un prilej bun de amintiri pentru mine. Asa cum am zis, de sambata seara...Mi-am adus aminte de ea cand am vazut revista cu Foka 5 de la GPM
memorat
Pagini: [1]   Mergi Sus