Suport > Tehnici, Unelte si Materiale

Pensule

(1/2) > >>

Ice Age:
De multe ori aveti nevoie de o pensula foarte fina pt detalii si pt a nu da o caruta de bani pe un 01 o sa va invat sa va construiti una.
Oricum ideea e foarte simpla si imaginiile vorbesc indeajuns de mult, dar pt a intelege si mai bine se face asa :
-Se ia un ac de siringa si i se reteaza capul acela ascutit oblic, prin tubul lui se introduce o un fir de otel sau o lita( merge si ata de cusut) pus in doua astfel incit pe capul tubului la iesire sa formeze o bucla.
-Prin bucla respectiva se introduce pina la jumate un smoc de par teiate de la o alta pensula si se trage de firul respectiv pina smocul acela intra pe tubul acului.
-Pasul urmator presupune turtirea tubului astfel incit pensula realizata sa nu-si piarda parul, lucru care se face cu o mica daltita proptita pe ac si lovita cu ciocanul.
-Acum nu ramine decit sa "tundeti" pensula astfel incit sa ii dati forma aceea de picatura.
 
Tips :capacul acului il puteti folosii ca protectie pt pensula nou creata si important in cazul asta e sa calculati cit taiati din ac si cit de lung va fi parul pensulei astfel incit atunci cind introduceti jucaria in capac sa nu stea parul indoit.

Ice Age:
Poze continuare

Claudiu:
Super scula  :27: , ce par ai folosit, natural sau artificial?

Eu folosesc pensule cu par natural de ponei sau de veverita cand nu vreau sa las dare sau cu par de porc(care este ceva mai tare) in caz contrar.
De exemplu filele de bordaj de la "Leo" le-am vopsit cu pensula mai "dura" taiata drept sa las in urma niste dare foarte fine.

Deja vad cum vor disparea toate acele de seringa din casa...  :))

Ice Age:
    Merge folosit ce par doresti in functie de intrebuintarea sculei.
    Eu am niste seturi luate din Auchland si care are combinate si de par sintetic si de par natural. Acum nu stiu cit de natural e dar ma bazez pe ei daca spun ca e de crocobaur. Oricum am ciumpavit din toate ca sa-mi fac micropensule si din alea si din celelalte. Cele din par natural dau mai bine forma de picatura virfului pensulei si poti lucra mai bine cu ea, iar cele sintetice avind parul tare merg mai bine pt tamponat cu ruginiu sa dai efectul de zgiriat , rugina , etc.
    of topic setul respectiv in auchland e 5 lei , iar la fondul plastic 25 lei .  :1:
 
Stima

DragosP:
De cand fac machete, nevasta-mea a inceput sa cunoasca materialele pe care le folosesc. Prin urmare mi-a gasit un set de pensule fine. Ele sunt pentru pictat unghii si sunt vreo 15 lei, dar merg bine si pe cartoane.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă